Rywalizację organizuje Stowarzyszenie Umarłych Statutów, którego misją jest obrona praw uczniów i uczennic. Głównie działają w nim osoby studiujące prawo, ale nie brakuje też radcy prawnego.
Do tej pory w niechlubnym konkursie wyróżniono Szkołę Podstawową nr 50 przy ul. Roztocze, której oberwało się za zapis dot. obowiązkowej obecności na lekcji religii w przypadku zastępstwa. W najnowszej edycji konkursu również poszło o religię, a dokładnie o zapis katolickiego XXI LO im. św. Stanisława Kostki w Lublinie brzmiący:
„Każde publiczne wystąpienie, publikacja medialna lub internetowa ucznia powinna być chlubna dla szkoły o charakterze katolickim. Udział we wszelkiego typu pokazach ciała, konkursach, prezentacjach i przedstawieniach, a także udostępnianie własnego wizerunku w przedsięwzięciach niezgodnych z duchem szkoły katolickiej daje podstawę do obniżenia oceny zachowania i wyciągnięcia odpowiednich konsekwencji, zgodnie ze Statutem szkoły”.
Szkoła już na etapie nominacji do konkursu zarzekała się, że „nie będzie komentować absurdalnych plebiscytów”. Mimo to miażdżącą przewagą wygrała głosowanie zarówno w eliminacjach (1016 : 257), jak i półfinale (1293 : 245). W ostatniej rundzie przegrała ze Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Pępowie zakazującej uczniom i uczennicom przebywania poza domem bez opieki rodziców po godz. 22 (754 : 1151).
Stowarzyszenie Umarłych Statutów we wtorek 30 stycznia wysłało dyplomy trzem placówkom, którym udało się zająć miejsce na absurdalnym podium (brąz przypadł warszawskiej Bursie nr 6, która chciała skreślać z listy wychowanków w przypadku podjęcia pracy zarobkowej).
Zobacz zdjęcia: Studniówka uczniów XXIX LO im. „Zapory” w Lublinie. Ach, co to był za bal!
Polecany artykuł: