Napływające do uczelni pomysły dotyczą m.in.: zapraszania zagranicznych naukowców oraz osób ze świata biznesu, organizowania certyfikowanych szkoleń czy wyjazdów w ramach tzw. study tourów. Do 10 maja trwa etap składania projektów, które następnie oceni komisja. Od 18 maja do 1 czerwca będzie trwać głosowanie, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy pracownicy i studenci UMCS, którzy mają dostęp do platformy USOS. Wyłonią oni 5 zwycięskich projektów, na które zostanie przeznaczonych łącznie 35 tysięcy złotych. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 2 czerwca, a realizacja pomysłów ma potrwać do 15 grudnia 2020 roku.
Więcej na temat budżetu partycypacyjnego mówi dyrektor Centrum Promocji UMCS dr Marcin Gołębiowski:
Sam budżet ma dosyć innowacyjny charakter, bo chyba jesteśmy pierwszą uczelnią w Polsce, która zdecydowała się na uruchomienie takiego budżetu partycypacyjnego, skierowanego właśnie do studentów i pracowników zagranicznych. Celem podstawowym jest wzbudzenie poczucia ich przynależności do społeczności akademickiej, tak żeby te osoby czuły się jej elementem oraz żeby faktycznie mogły one współuczestniczyć w kształtowaniu swojego uniwersytetu.
Pieniądze na realizację projektów pochodzą ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, a zostały pozyskane ramach projektu „Welcome to Poland”. Uczelnia już teraz zapowiada drugą edycję budżetu partycypacyjnego, która ma zostać uruchomiona w przyszłym roku.