Profilaktyka online

i

Autor: NFZ Lublin Oddział NFZ w Lublinie, ul. Nadstawna

ZDROWIE

Środy z NFZ już tylko online. Fundusz odsyła do lekarza przez internet

2023-08-08 14:58

Do niedawna placówka co tydzień zapraszała mieszkańców na profilaktyczne spotkania: zarówno stacjonarnie, jak i online. Każde poświęcone było innej chorobie. Teraz o zdrowiu poczytać można na stronach NFZ.

Pacjenci odsyłani są do konkretnych placówek medycznych. Proponowane są im też darmowe programy profilaktyczne. Takie informacje znaleźć można przede wszystkim na stronie NFZ.

Trzeba jednak podkreślić, że jeszcze w kwietniu organizowane były cykliczne spotkania w placówkach stacjonarnych. W Lublinie choćby 26 kwietnia przy ul. Grottgera 2. Wcześniej w siedzibie funduszu.

Środy z Profilaktyką NFZ miały promować zdrowie, a promują w zasadzie sam urząd.

Od końca czerwca pracownicy ograniczają się bowiem jedynie do cotygodniowych aktualizacji swoich stron internetowych, m.in. nowo powstałej tzw. Akademii NFZ. Zamieszczane są tam krótkie filmy na temat zdrowia, często związane z ogólnopolskimi i międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi.

Są to wywiady z ekspertami w dziedzinie ochrony zdrowia i profilaktyki, wypowiedzi lekarzy, dietetyków, edukatorów – mówiła Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego udziału NFZ, kiedy strona ruszyła.

Przyznać jednak trzeba, że portal jest czytelny, spójny i w sposób prosty pozwala poznać zawiłe czasami problemy medycyny. Nie taki chyba jednak był pierwotny cel koncepcji spotkań z pacjentami. Jak czytamy jednocześnie na głównej stronie NFZ: Formuła akcji ma również budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Co to prowadzonych akcji, tych już nie będzie. Teraz urząd stawia na kampanię. Najbliższa internetowa już promocja zdrowia odbędzie się 9 sierpnia i poświęcona będzie profilaktyce narządu słuchu.

Prezes Centrum Medycznego MEDYK w Rzeszowie o kontroli jaką NFZ przeprowadziło w placówce

To, jak słyszymy i czy możemy bez problemu się komunikować, wpływa na komfort naszego życia. Nie lekceważmy choćby drobnych problemów ze słuchem – mówi Bartoszek. – Zdarza się, że pacjenci bagatelizują pierwsze objawy. Wielu z nich nie zgłasza się po pomoc nawet wtedy, gdy niedosłuch poważnie utrudnia im życie – dodaje i zachęca do profilaktyki.

Co zrobić? Unikajmy hałasu, przyciszajmy radio, telewizor, odtwarzacz muzyki,  stosujmy ochraniacze na uszy w czasie pracy w hałasie, stosujmy środki zmiękczające woskowinę do czyszczenia uszu, badajmy słuch regularnie.

Jak podaje NFZ, z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że słyszymy coraz gorzej. Przewiduje się, że do 2050 roku prawie 2,5 miliarda ludzi na świecie będzie miało pewien stopień ubytku słuchu. Oznacza to, że jedna na cztery osoby może zostać dotknięta chorobami narządu słuchu.