Wśród poruszonych tematów były m.in. prace nad nowym modelem ewaluacji jakości działalności naukowej ale też finansowanie szkolnictwa wyższego.
Stoimy na progu kończącego się okresu ewaluacyjnego, który da nam informacje na temat kondycji polskiego nauki i szkolnictwa wyższego. Pewnie jako jeden z wiodących tematów wybrzmi kwestia finansowania nauki w Polsce. Ktoś kiedyś mądrze zauważył, że "jedna złotówka wydana na naukę i szkolnictwo wyższe przynosi dziesięciokrotne zyski". Zatem warto w naukę inwestować w sposób racjonalny i przemyślany, prowadząc dobrze przemyślaną politykę w tym zakresie - mówi profesor Radosław Dobrowolski rektor UMCS.
Budżetowe wydatki Polski na naukę i szkolnictwo wyższe to około 1,5% w stosunku do PKB. Średnia wydatków w Unii Europejskiej wynosi 2,2%.
Sytuacja geopolityczna zwraca przede wszystkim naszą uwagę, na bezpieczeństwie naszego państwa. Stąd też znaczący wzrost nakładów środków na bezpieczeństwo i obronność. Liczymy, że z tej puli popłyną pieniądze dla ośrodków naukowych, które w swoich zasobach mają kadry, które mogą rozwijać technologię podwójnego zastosowania - zarówno dla celów cywilnych, ale także w obszarze obronności. A więc na pewno będą te nakłady rosły. One może wprost nie pojawiają się w budżecie państwa, ale pojawiają się również w zasobach instytucji, które czerpią z funduszy europejskich, więc te środki rosną, ale czy uda się w przyszłym rok uzyskać wzrost 100% to realnie rzecz biorąc jest to mało prawdopodobne, ale myślę, że trend jest dobry. Cieszymy się z tego - podkreśla profesor Marek Gzik wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W 2025 roku w budżet Polski przewidział ponad 41 mld złotych na szkolnictwo wyższe.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: Korowód studencki 2025 w Lublinie. Motywem przewodnim był kosmos!
