– Wyższość poezji nad życiem polega na tym, że jeśli jest dostatecznie inteligentna, to przetrwa – napisała kiedyś Glück.
Była "poetką lakonicznego, szczerego liryzmu", zafascynowaną grecką mitologią, filozofią, Szekspirem i Emily Dickinson; na jej styl wpłynęli Rainer Maria Rilke, T.S. Elliot, Robert Lowell i Dickinson - wspomina zmarłą amerykańska telewizja publiczna PBS.
Gdy noblowskie jury wyróżniło ją w 2020 roku – był to pierwszy Nobel dla amerykańskiej poezji od czasów nagrodzonego w 1948 roku T.S. Elliota – jego członkowie napisali, że jej "unikalny poetycki głos z surowym pięknem czyni indywidualną ludzką egzystencję czymś uniwersalnym". Nobel nie był jednak jedynym laurem, który przyniosła jej twórczość literacka. Dostała również Nagrodę Pulitzera, poetycką Nagrodę Bollingena i amerykańską prestiżową National Book Award.
Glück wykładała na tak prestiżowych uczelniach, jak Uniwersytet Stanforda, czy Uniwersytet Bostoński. Jej prace, które stały się przedmiotem badań literackich, zebrane są w bibliotece na Uniwersytecie Yale. Wydała kilkanaście tomów poezji, eseje i krótką powieść "Marigold and Rose".
Poetka zmarła w piątek, 13 października 2023 r. w Cambridge.
Polecany artykuł: