To będzie żywa lekcja historii. Z okazji święta Konstytucji 3 maja na odwiedzających „botanika” czekać będą liczne atrakcje. Wszystko to w ramach wydarzenia „Śladami polskiej historii”.
„Spotkanie ma na celu ukazanie wielowiekowej tradycji duchowej i materialnej Polski, w szczególności regionu lubelskiego, oraz przedstawienie poprzez rekonstrukcje bogatej historii narodu polskiego i jego walki o niepodległość” – poinformowała Aneta Adamska, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dodając, że w ten sposób wspólnie zostanie uczczona pamięć o bohaterach poprzednich pokoleń.
„Śladami polskiej historii. Co się będzie działo?
Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 13. Akcja rozpocznie się od oprowadzania po Reducie Kościuszki, tj. fortyfikacji ziemnej zbudowanej do obrony przed wojskiem carskim w 1792 roku. To jedyne zachowane dzieło ziemnego budownictwa obronnego w Polsce, którego autorem i inicjatorem był Tadeusz Kościuszko. Jak informują organizatorzy, spacer poprowadzi dr Mieczysław Kseniak, a o znaleziskach archeologicznych opowie dr Rafał Niedźwiadek.
W godz. 13-14:45 w „Miasteczku sarmackim” odbędą się pokazy grup rekonstrukcji historycznych, w tym m.in. strzelanie z broni czarnoprochowej, inscenizacje walk na broń białą, parzenie kawy metodą z czasów Króla Jana III Sobieskiego. Tam też zwiedzający będą mogli obejrzeć części uzbrojenia z XI-XVII w., mundury i uzbrojenie polskiej kawalerii XIX-XX w.
Polecany artykuł:
O godz. 14:45 uczestnicy rekonstrukcji przejdą natomiast pod Dworek Kościuszków, gdzie po kwadransie zaplanowano salwę honorową i wspólne odśpiewanie Roty. O godz. 15:20 odbędzie się natomiast spektakl teatralny „Dyktator”, opowiadający o powstaniu styczniowym. Z kolei w godz. 17-19 zaplanowano ognisko oraz śpiewanie polskich pieśni patriotycznych z chórem „Beliniacy”, tuż przy kawiarence.
Przedsięwzięcie organizowane przez Ogród Botaniczny UMCS oraz Organizację Zakładową NSZZ Solidarność UMCS odbędzie się w ramach programu samorządu województwa lubelskiego „Warto być Polakiem”. Projekt „Śladami polskiej historii” ma promować region jako pogranicze z wielowiekowym doświadczeniem współistnienia wieloetnicznych, wielokulturowych oraz wieloreligijnych wspólnot.
Wstęp do Ogrodu Botanicznego UMCS jest płatny.