Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Skąd się bierze czad? Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

2022-11-25 17:39

Rozpoczyna się sezon grzewczy oznacza to niestety zwiększenie interwencji związanych z zatruciem czadem. Czad, czyli tlenek węgla nazywany jest „cichym zabójcą”. Skąd bierze się czad i jak rozpoznać objawy zatrucia czadem? Zapraszamy do artykułu.

Czad – śmiertelnie niebezpieczny gaz

Czad, czyli tlenek węgla to śmiertelnie niebezpieczny gaz. Strażacy nazywają go „cichym zabójcą”, bo jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. Czad łatwo wchłania się do krwiobiegu i powoduje trwałe szkody w organizmie. Gdy występuje w dużym stężeniu, bardzo szybko prowadzi do utraty przytomności i śmierci.

  • Skąd się bierze czad?

Tlenek węgla to silnie toksyczny gaz, który może ulatniać się, kiedy urządzenia grzewcze są niesprawne lub niewłaściwie użytkowane. Najwięcej przypadków zatruć czadem jest w okresie jesienno-zimowym podczas sezonu grzewczego.Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania substancji zawierających w cząsteczkach węgiel. Powstaje, gdy urządzenia grzewcze – takie jak kominki, kuchnie węglowe, piece olejowe są wadliwe lub niewłaściwie użytkowane. Strażacy radzą, aby, zanim rozpoczniemy sezon grzewczy upewnić się, czy nasza instalacja grzewcza jest sprawna. Warto sprawdzić, czy przewód kominowy nie jest zapchany lub nieszczelny, a palnik w urządzeniu grzewczym jest zużyty lub źle wyregulowany. Istotna jest też odpowiednia wentylacja w pomieszczeniach. Ponieważ ten toksyczny gaz jest bezwonny warto zainstalować czujnik czadu. Takie urządzenia w porę zaalarmują domowników, jeżeli dojdzie do ulatniania się tego trującego gazu.

Zatrucia czadem – jakie są objawy zaczadzenia?

Czad powstaje nie tylko w niesprawnych instalacjach grzewczych, ale także w czasie pożaru. Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem, który nie ma smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie dusi w gardle. Osoba zatruta czadem zazwyczaj po prostu może czuć się trochę gorzej i nagle stracić przytomność. Jeśli zaczadzonej osobie nie udzieli szybkiej pomocy umiera ona w wyniku niedotlenienia. Zatrucie czadem prowadzi do uszkodzeń narządów wewnętrznych. Najbardziej wrażliwy na niedobór tlenu jest ośrodkowy układ nerwowy. Przy stężeniu tlenku węgla w powietrzu wynoszącym 1,28% zgon następuje po zaledwie po kilku minutach.

Pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla to ogólne osłabienie, zawroty głowy, mdłości i wymioty. Im dłużej przebywa się w zaczadzonym pomieszczeniu, tym mocniejszy jest ból głowy, pojawia się senność, zaburzenia równowagi i świadomości. W wyniku ostrego zatrucia czadem dochodzi do utraty przytomności i jeśli nie nadejdzie rachunek – śmierci. Charakterystycznym objawem u osób zatrutych czadem jest czerwone zabarwienie skóry.Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z powodu zatrucia czadem każdego roku umiera ponad sto osób, a dwa tysiące ulega podtruciu. Zanim zaczniemy ogrzewać nasze mieszkania upewnijmy się, że nasze instalacje grzewcze są sprawne, żeby uniknąć zaczadzenia.