grzybobranie

i

Autor: Pexels

Sezon na grzyby

Gdzie szukać grzybów? Lasy staną przed wami otworem dzięki tej aplikacji

2023-08-18 8:19

Sezon grzybowy powoli nabiera rozpędu. Z myślą o zapalonych grzybiarzach i grzybiarkach powstała bardzo podręczna mapa najlepszych miejscówek na zbiory. Aplikację Grzyby w Polsce stworzyli studenci i studentki UMCS-u.

Wszystko zaczęło się od grzybów. Ale i od projektu, który postanowiły zrealizować dwa koła naukowego działającego przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: SKN Geoinformatyków „GeoIT” (Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej) oraz SKN Biotechnologów „Mikron” (Wydział Biologii i Biotechnologii). Misja była jedna: ułatwić życie miłośnikom i miłośniczkom grzybobrania poprzez dostarczenie wiedzy na temat różnych gatunków grzybów, ich lokalizacji oraz związanych z nimi informacji. Przy okazji twórcy i twórczynie chcieli uprzedzać o potencjalnym niebezpieczeństwie, jakie mogą nieść za sobą grzyby.

Dane wykorzystane do stworzenia aplikacji pochodziły z wiarygodnych źródeł, opartych na wieloletnich badaniach mikologicznych, jak np. strony internetowe, takie jak Grzybiarze.eu, Ekologia.pl, Grzybofil.pl oraz Nagrzyby.pl, a także literatura przedmiotu, m.in. B. Gumińska, W. Wojewoda „Grzyby i ich oznaczanie” i „Checklist of Polish Larger Basidiomycetes”.

Przedstawione w aplikacji dane są zmienne, bo i grzyby w swojej formie są nieprzewidywalne. Ale udało się uchwycić to, na czym od początku zależało autorom i autorkom, czyli powiązania między różnymi zmiennymi, takimi jak lasy, gleby i gatunki grzybów. Zostały zobrazowane i można je sprawdzić na stronie z atlasem grzybów. Aplikacja zawiera informacje dotyczące występowania różnych gatunków grzybów na terenie Polski. Na stronie internetowej umieszczono także kilka ciekawostek, na przykład informację o tym, który grzyb jest najczęstszym powodem zatruć oraz liczbę grzybów objętych ochroną. Program jest przeznaczony dla wszystkich, niezależnie od tego czy są biologami i biolożkami, entuzjastami i entuzjastkami grzybów, uczestnikami i uczestniczkami grzybobrania czy po prostu osobami lubiącymi uczyć się nowych rzeczy i później błyszczeć ciekawostkami w towarzystwie.

Jeśli chodzi o kulisy powstania już niebawem ulubionej aplikacji fanów i fanek grzybów, to istotny był podział obowiązków. I tak osoby ze Studenckiego Koła Naukowego Biotechnologów „Mikron” selekcjonowały dane, aby wrzucić do grzybiarskiego kosza najsmaczniejsze informacje. Natomiast członkowie i członkinie Studenckiego Koła Naukowego Geoinformatyków „GeoIT” zajęli się aspektem technicznym, dodając odniesienie przestrzenne do danych opisowych. Przy użyciu platformy ArcGIS Online stworzyli aplikację Web-GIS, która zawiera interaktywną mapę, przedstawiającą zestawienie wszystkich warstw.

Aplikacja jest dostępna pod tym linkiem.

Zobacz zdjęcia: Ogród wertykalny w Kamionce. Tak zmienił się skwerek przy Urzędzie Miejskim

Wianki nad Wisłą 2023. Powita was dwóch Rafałów