Lublin - KUL i nowe uprawnienia w sprawie stopni naukowych

i

Autor: KUL

kul

Setki chętnych na studia medyczne na KUL-u. Uczelnia chce zwiększyć limity

2023-06-19 9:30

W październiku w Lublinie będzie więcej osób studiujących medycynę. Wszystko przez to, że do gry wkracza Katolicki Uniwersytet Lubelski ze swoim premierowym kierunkiem lekarskim. Uczelnia już się chwali, że chętnych jest kilka razy więcej niż miejsc.

Od października w uniwersyteckich ławach najstarszej uczelni w Lublinie będzie czekało 60 miejsc dla osób zaczynających przygodę z kierunkiem lekarskim. W grudniu 2021, kiedy KUL podpisywał list intencyjny, była mowa o podwojeniu tej puli w następnych latach prowadzenia nowych studiów.

Półtora roku później wiemy już, że 120 planowanych na przyszłość miejsc może być zbyt małą liczbą. A wiemy to dlatego, że powiedział o tym sam rektor uniwersytetu ks. prof. Mirosław Kalinowski.

– Na dziś mamy 60 miejsc, ale już myślimy, aby w przyszłości zwiększyć tę liczbę nawet do 180 – zdradził. A wszystko dlatego, że na ten moment chęć kształcenia się na lekarza i lekarkę wyraziło 470 osób. – Ale spodziewamy się, że ta liczba jeszcze wzrośnie.

Nie jest to jedyna rosnąca liczba, bo szef uczelni w piątek podpisał trzy kolejne umowy o współpracy. Wspierać kierunek lekarski na KUL-u będą więc: Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu, szpital MSWiA w Lublinie oraz szpital w Lubartowie, które dołączyły m.in. do władz wojewódzkich i miejskich, konkurencyjnej uczelni, czyli Uniwersytetu Medycznego, ale też placówek leczniczych takich jak Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Szpital Neuropsychiatryczny i 1 Wojskowy Szpital Kliniczny. Katolicka uczelnia sięga też po doświadczenia osób z zagranicy i nawiązała współpracę m.in. z Medical College of Wisconsin w USA, Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem La Sapienza w Rzymie, Holy Spirit University of Kaslik w Libanie i tamtejszą School of Medicine and Medical Sciences, Uniwersytetem Nawarry w hiszpańskiej Pampelunie.

Kierunek lekarski na KUL-u

Studenci i studentki kierunku lekarskiego na KUL-u będą mieli plan zajęć poszerzony o przedmioty niebezpośrednio związane z medycyną. Znajdzie się tam konwersatorium z istoty i roli Biblii w kulturze, antropologia rodziny, a także profesjonalizm i duchowość w medycynie oraz socjologia medycyny i katolicka nauka społeczna.

Nad planem zajęć i ogólną organizacją studiów czuwa specjalny pełnomocnik rektora ds. Wydziału Medycznego, którym został prof. Ryszard Maciejewski, znany m.in. z homofobicznych i seksistowskich wypowiedzi podczas zajęć. Pomagać mu będzie również dr Katarzyna Czarnek, która jest zastępczynią dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych, a prywatnie żoną ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Zobacz zdjęcia: „Zmysły Ogrodu Saskiego”. Sztuka zawitała do najstarszego parku w Lublinie

Świętokrzyskie. Strefa kibica w Kielcach podczas finału Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych