- Onkofundacja Alivia codziennie sprawdza długość kolejek do badań diagnostycznych w blisko 900 placówkach medycznych w Polsce - mówi Aleksandra Ciompała z Onkofundacji Alivia.- Na tomografię komputerową w trybie zwykłym czeka się w województwie lubelskim średnio 40 dni. Najdłuższa kolejka jest w Puławach i sięga aż 141 dni, a najkrótsza w Krasnymstawie - 3 dni. Czas oczekiwania w trybie pilnym w województwie lubelskim to średnio 28 dni. Na wykonanie rezonansu magnetycznego w trybie zwykłym chorzy czekają średnio 81 dni. Najdłuższa kolejka jest w Lublinie i sięga 159 dni, a najkrótsza w Tomaszowie Lubelskim - 9 dni. Ze skierowaniem “na cito” pacjenci czekają średnio 49 dni. W przypadku badania PET-CT średni czas oczekiwania w województwie lubelskim w trybie zwykłym i pilnym wynosi tyle samo - 34 dni.
Okazuje się, że jeszcze rok temu na badania w województwie lubelskim czekało się krócej.
- Obecnie na rezonans magnetyczny średnio czeka się 81 dni. Jest to o 29 dni dłużej w porównaniu do maja 2022. Wtedy oczekiwanie wynosiło 52 dni - dodaje Ciompała. - Bardzo duży wzrost zauważyliśmy w województwie lubelskim w oczekiwaniu na badanie PET-CT. Zarówno dla kolejki zwykłej jak i cito obecnie jest to 34 dni. W ubiegłym roku w maju ta średnia wynosiła 8 dni. W przypadku tomografii komputerowej w województwie lubelskim kolejka wzrosła o 8 dni.
Przypomnijmy: w naszym kraju nie istnieje tzw. rejonizacja, czyli pacjent może w dowolnym miejscu w województwie, czy kraju wykonać badania lub umówić się do lekarza. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o wykonaniu badania prywatnie, warto sprawdzić ile trzeba na nie czekać w innych placówkach medycznych w pobliżu. Można to uczynić np. wchodząc na portal onkoskaner.pl.