Sąd nie przyznał racji Warbusowi

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay

Sąd nie przyznał racji Warbusowi

2023-03-02 15:18

Przewoźnik, który woził pasażerów komunikacji miejskiej w Lublinie chciał dodatkowe wynagrodzenie. ZTM się nie zgodził. Teraz sąd przyznał rację lubelskiej spółce i oddalił roszczenia przewoźnika.

Warbus domagał się waloryzacji stawki za wozokilometr i dodatkowego wynagrodzenia, dlatego w lipcu 2019 roku obsługiwane przez niego pojazdy komunikacji miejskiej nie wyjechały na ulice Lublina.

- Sąd Okręgowy w całości oddalił powództwo, uznając, iż sposób waloryzacji dokonywany przez ZTM był prawidłowy i brak było prawnej możliwości dokonania zmiany przedmiotowej umowy w tym zakresie, a same żądania spółki Warbus i zaproponowana przez firmę metoda waloryzacji prowadziłaby do nieracjonalnych wyników, a całkowity koszt kontraktu przekraczałaby o wiele milionów złotych wartość przedmiotu umowy – wskazuje Justyna Ćwirta-Jelonek radca prawny ZTM reprezentująca jednostkę przed sądem w przedmiotowym postępowaniu.

Biegły sądowy powołany w toku sprawy w swojej opinii również uznał, że żądane przez Warbus stawki za wozokilometr były drastycznie wysokie.

- ZTM w Lublinie również dokonał wyliczenia wartości kontraktu w oparciu o żądane przez spółkę Warbus stawki waloryzacji. Wynikało z tych wyliczeń, że tylko za I kwartał 2022 r. ZTM powinien po waloryzacji zapłacić prawie tyle co za cały zrealizowany 2018 r., płatność na koniec 2022 r. wynosiłaby ponad 214 milionów złotych czyli o 100 milionów więcej niż wartość zawartej w 2016 r. na kwotę 113 901 978,50 zł umowy - mówi Monika Fisz z ZTM w Lublinie.

ZTM w wydanym komunikacie twierdzi, że u podstaw żądań spółki Warbus była najprawdopodobniej trudna sytuacja finansowa spółki.