Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała w poniedziałek na swojej stronie internetowej „Wstępną informację o wynikach egzaminu ósmoklasisty”. W opisie wyników uzyskanych przez uczniów, którzy zdawali egzamin w maju (w terminie głównym), CKE podała, z czym poradzili sobie dobrze, a z czym mieli problemy.
Uczniowie musieli przystąpić do trzech pisemnych egzaminów: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Podobnie jak w latach ubiegłych, najczęściej wybieranym językiem obcym był angielski (wybrało go 97,9 proc.), na drugim miejscu niemiecki.
- Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność odczytywania tekstów ikonicznych oraz znajomość lektury obowiązkowej pt. „Balladyna - czytamy we „Wstępnej informacji o wynikach egzaminu ósmoklasisty”.
Podano w niej, że z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością obliczania wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych oraz wykonywania prostych rachunków pamięciowych.
Z kolei na egzaminie z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści, którzy przystąpili do egzaminu z języka angielskiego, uzyskali najwyższy średni wynik za rozwiązanie zadania zamkniętego sprawdzającego znajdowanie określonych informacji w oparciu o tekst słuchany, natomiast w przypadku języka niemieckiego uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniem zamkniętym sprawdzającym znajomość funkcji językowych.
Egzamin wskazał również umiejętności, które ósmoklasiści opanowali słabiej. Jak czytamy w informacji CKE, na egzaminie z języka polskiego trudność sprawiło uczniom m.in. zadanie z zakresu kształcenia językowego sprawdzające umiejętności: poprawnego stopniowania przysłówków i zapisu partykuły „nie” z przysłówkami w stopniu najwyższym.
- Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte, którego rozwiązanie wymagało umiejętności operowania obiektami matematycznymi, przekształcenia równania z jedną niewiadomą, aby obliczyć wysokość trójkąta - wskazano.
W przypadku języka angielskiego najtrudniejsze dla ósmoklasistów było zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych, natomiast uczniowie przystępujący do egzaminu z języka niemieckiego najniższy średni wynik uzyskali za rozwiązanie zadania otwartego sprawdzającego umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej.
Egzamin ósmoklasisty był przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej.
Egzamin ósmoklasisty 2023: JĘZYK ANGIELSKI. Odpowiedzi i arkusze CKE [25.05.2023]
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
Odpowiedzi do egzaminu ósmoklasisty matematyka 2023 - ROZWIĄZANE ZADANIA, ARKUSZ CKE
Jak sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasistów 2023?
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki egzaminu ósmoklasistów 2023. Rezultaty pojawiły się 3 lipca 2023 roku o godzinie 10.00 na stronie ziu.gov.pl. Każdy, kto chce sprawdzić wyniki, musi zalogować się na swoje konto. Potrzebny będzie do tego login i hasło, które młodzież otrzymała od szkolnej dyrekcji.
Wkrótce wszystkie świadczenia zostaną wysłane do szkoły. Dokumenty zostaną przekazane zdającym już za parę dni, czyli 6 lipca.
Uczniowie zdawali egzaminy z języka polskiego, matematyki i z języka obcego. Z poszczególnych przedmiotów mogli maksymalnie zdobyć:
- 35 pkt - z języka polskiego;
- 35 pkt - z matematyki;
- 30 pkt - z języka obcego.
Egzamin ósmoklasisty 2023: polski. Zadania, arkusze CKE i odpowiedzi z języka polskiego