Choć prace w terenie jeszcze trwają, to już widać ich koniec. Trwająca od 5 lat rozbudowa COZL zmierza do finiszu. Pierwszy etap inwestycji obejmował wybudowanie budynku nr 4 i oddanie go do użytkowania wraz z budynkami pomocniczymi i infrastrukturą towarzyszącą (budynek tlenowni, budynek energetyczny, kanał technologiczny, przepompownie i zbiorniki na deszczówkę, zbiorniki na ścieki z oddziału endokrynologii onkologicznej, przyłącza, drogi, wiata garażowa, altana śmietnikowa, ogrodzenie).
Drugi etap obejmował przebudowę starych budynków szpitala do stanu docelowego oraz budowę nowego budynku nr 2 (budynek administracyjno-dydaktyczny). Zrealizowano prace rozbiórkowe starego budynku łóżkowego wraz z łącznikiem do budynku poradni specjalistycznych. Trzeci etap to z kolei zmiana funkcji pomieszczeń w budynku nr 4 ze stanu tymczasowego do stanu docelowego. Ostatecznie liczba łóżek wkrótce wzrośnie do 507.
Jak podkreśla dyrekcja COZL, w przyszłości placówka skoncentruje się na profilaktyce.
- Będziemy mieć standard jeśli chodzi o profilaktykę – mówi Elżbieta Starosławska, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. - Jeśli ktoś ma geny sugerujące możliwość zachorowania na nowotwory, to taka osoba przejdzie konkretne badania. W innych przypadkach, pacjent przejdzie badania w kierunku nowotworów, które mogą grozić w konkretnym wieku. Najważniejsze dla nas będzie wczesne wykrywanie choroby.
Mimo, że modernizacja COZL zmierza już do końca, to nie koniec inwestowania sporych sum w placówkę. Teraz czas na zakup brakującego sprzętu medycznego i wyposażenia.
- Wartość tego zadania to ok. 120 mln zł – podkreśla Lech Sprawka, wojewoda lubelski. - Z czego budżet państwa pokryje 96 mln zł, czyli 80% kosztów całej inwestycji.
W ramach COZL funkcjonuje obecnie 13 oddziałów, w tym blok operacyjny z 7 salami operacyjnymi.