- Jest to takie badanie, które my nazywamy małym spisem rolnym. Ono jest prowadzone na dużej próbie - mówi Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie. - W całej Polsce wylosowanych zostało 146 tys. gospodarstw, a w naszym województwie prawie 13 tys. Podobne badanie jest także realizowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Od 1 czerwca do 16 czerwca będzie to tylko badanie internetowe.
Jeżeli gospodarstwa rolne, które zostały wylosowane do badania nie odpowiedzą drogą internetową, wówczas zadzwonią do nich pracownicy Urzędu Statystycznego. W przypadku, gdy kontakt telefoniczny będzie utrudniony, dane zbiorą metodą bezpośrednią, czyli będą odwiedzać gospodarstwa rolne.
Na jakie pytania będą odpowiadali rolnicy?
- To będą pytania dotyczące powierzchni zasiewów, używanych maszyn, nawożenia, nawodnienia. To są bardzo podobne pytania, które były wykorzystywane w spisie powszechnym trzy lata temu - dodaje Markowski. - Przede wszystkim z tych informacji, które uzyskamy z gospodarstw rolnych będzie przygotowywana lokalna polityka rolna, ale poza lokalną, te dane będą wykorzystywane przede wszystkim do przygotowania także tej unijnej polityki rolnej, ale także i dopłat dla rolnictwa. To badanie jest bardzo istotne pod tym kątem.
Badanie będzie realizowane od 1 czerwca do 14 sierpnia. W województwie lubelskim do badania wylosowano prawie 13 tys. gospodarstw rolnych.