Riad Haidar zmarł w wieku 72 lat. Poinformowano o tym na jego facebookowym profilu. Dziś jest już znana data pogrzebu. Nabożeństwo żałobne odbędzie się w sobotę 3 czerwca o godz. 12 w Cerkwi pw. św. Cyryla i Metodego przy ul. Terebelskiej w Białej Podlaskiej. Po nim ciało zostanie złożone na cmentarzu komunalnym. Rodzina prosi, żeby nie przynosić wieńców i kwiatów.
– Uprzejmie prosimy o nieskładanie kondolencji oraz nieprzynoszenie wieńców i kwiatów, a w zamian wsparcie budowy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.
Nr konta PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001
W czwartek pamięć Riada Haidara chwilą ciszy uczciła rada miasta Lublina, na facebookowym profilu podziękowania złożył też prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk. W piątek minutą ciszy uczcił zmarłego posła sejm.
Riad Haidar – sylwetka
Syryjskie miasto As-Suwajda jest oddalone od Łodzi o ponad 3,6 tys. km. Właśnie stamtąd, po kursie języka polskiego, na studia medyczne do Lublina przyjechał Riad Haidar, którego dziś wspominamy jako lekarza, społecznika i polityka. Wcześniej ukończył studia licencjackie z fizyki i matematyki na Uniwersytecie w Damaszku, a dożywotnio związał się z powiatem bialskim w Polsce – przez dekady leczył tam dzieci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. W placówce stworzył jeden z najnowocześniejszych w kraju Oddział Neonatologiczny o III stopniu referencji, któremu z jego inicjatywy nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, bo od niej była większość sprzętu. W 2019 r., po 30 latach kierowania oddziałem, nie zgodził się na nowe warunki zatrudnienia, które pozbawiały go funkcji ordynatora, i zaczął pracę w parczewskiej placówce.
W Polsce mieszkał przez niemal 50 lat. Tu założył rodzinę – był mężem Ireny, ojcem trzech dorosłych synów i dumnym dziadkiem. Angażował się w działania społeczne i charytatywne – od lat był szefem sztabu bialskiej WOŚP. Organizował też akcje dobroczynne i związane z oświatą zdrowotną.
Był też wieloletnim i doświadczonym samorządowcem. Na rzecz Białej Podlaskiej działał, zasiadając w Radzie Miasta w latach 2002-2010 oraz jako radny wojewódzki IV, V, VI kadencji. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku woj. lubelskiego V kadencji. Był posłem na sejm Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji. Za swoje zasługi otrzymał tytuły zasłużonego dla powiatu bialskiego i województwa lubelskiego. Został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym za działalność na rzecz społeczności lokalnej. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Riada Haidara Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz służby zdrowia, zaś prezydent Bronisław Komorowski przyznał mu odznaczenie Zasłużonego w służbie Społeczeństwu. W 2005 roku został uhonorowany tytułem „Lekarza Niezwykłego” w plebiscycie miesięcznika „Zdrowie” i Ministra Zdrowia wyróżniającym lekarzy poświęcających się dla dobra pacjentów i pacjentek, wypełniając misję pomagania chorym i cierpiącym. Otrzymał także certyfikat zaufania pacjentów. W 2018 roku Fundacja Ekumeniczna „Tolerancja" przyznała Riadowi Haidarowi medal „Zasłużony dla Tolerancji” za działalność społeczną, troskliwe i bezinteresowne niesienie pomocy w ratowaniu życia noworodków. Riad Haidar został uhonorowany również medalem 15-lecia i 30l-ecia WOŚP oraz odznaką honorową Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. W 2022 roku otrzymał tytuł: „Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska". Riad Haidar poświęcił całe życie na pracę nad leczeniem dzieci w każdym wieku. W trakcie ponad 40 lat pracy zawodowej spod jego rąk na świat przyszło ponad 30 tysięcy noworodków.