Polonez dla Lublina – taneczny finał oficjalnych uroczystości
Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Lublinie rozpoczęły się uroczystą sesją Rady Miasta w Trybunale Koronnym. Następnie odbyła się tradycyjna msza święta za Ojczyznę w Archikatedrze Lubelskiej, w której uczestniczyli przedstawiciele władz, mieszkańcy oraz zaproszeni goście. Kulminacyjnym momentem porannej części obchodów był apel na Placu Litewskim z udziałem kompanii honorowej oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.
Tuż po zakończeniu oficjalnej części rozpoczęło się to, co przyciągnęło tłumy – „Polonez dla Lublina”. Taniec rozpoczął się punktualnie o godzinie 13:00. Korowód poprowadzili tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, a w pierwszych parach pojawili się wojewoda lubelski Krzysztof Komorski oraz posłanka Marta Wcisło.
Tłumy na deptaku w Lublinie
Zainteresowanie wspólnym tańcem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Setki osób ustawiły się w pary przed lubelskim Ratuszem, by wspólnie przejść deptakiem w stronę Placu Litewskiego. Gdy pierwsze pary dotarły już na plac, ostatnie... wciąż czekały na start! Polonez dosłownie opasał centrum miasta, tworząc wyjątkowe widowisko.
W wydarzeniu wzięli udział nie tylko mieszkańcy Lublina, ale też osoby przyjezdne z innych części Polski. Wśród tańczących można było zobaczyć zarówno dzieci, młodzież, dorosłych, jak i seniorów. Niektórzy przyszli w strojach ludowych, inni w barwach narodowych – każdy chciał poczuć się częścią tego historycznego momentu.
A wieczorem… pokaz fontann i ognia
Majówkowe atrakcje w Lublinie nie zakończyły się na tańcu i pikniku. Już o godz. 21:00 na multimedialnej fontannie odbędzie się pokaz „Czarcia Łapa, legenda” – widowisko światła, dźwięku i wody, inspirowane miejską legendą. Równocześnie przy Trybunale Koronnym rozpocznie się widowiskowy pokaz ognia (fire show), który zamknie pełen emocji dzień.
Majówka 2025 w Lublinie
Tegoroczne obchody 3 Maja w Lublinie pokazały, jak wiele radości może dać wspólne celebrowanie ważnych wydarzeń historycznych. Rekordowy polonez, który przeszedł przez serce miasta, nie tylko zjednoczył setki ludzi, ale też pokazał, że tradycja może być pięknym elementem nowoczesnego świętowania. To wydarzenie z pewnością przejdzie do historii Lublina.
Zobacz także: Poniatowa - w tym mieście w woj. lubelskim leży „Dolina 10. Stawów”