Więcej na temat proponowanej pomocy mówi rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin Katarzyna Duma:
Pakiet ma na celu wsparcie lokalnych przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, których działalność dotknięta została skutkami stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii ogłoszonego na obszarze Polski w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Działania pomocowe będą podejmowane na indywidualny wniosek przedsiębiorcy/organizacji pozarządowej.
Osoby, które dzierżawią lub najmują lokale należące do miasta, będą mogły rozłożyć czynsz na raty lub odroczyć termin jego płatności. Ci sami przedsiębiorcy, którzy z powodu koronawirusa utracą przychody, w czasie epidemii będą mogli zapłacić za czynsz do 90% mniej. Z takiej samej ulgi będą mogły skorzystać organizacje, które udokumentują znaczny spadek przychodów w stosunku do 2019 roku.
Obniżce ulegną także opłaty za dzierżawy sezonowe letnie (dotyczy to np. ogródków gastronomicznych). Przedsiębiorcy, którzy nie będą mogli prowadzić takiej działalności z powodu epidemii, w ogóle nie zapłacą czynszu. Ci, którzy udokumentują znaczny spadek przychodów w stosunku do zeszłego roku, zapłacą za dzierżawę do 50% mniej. Opłaty za ogródki działkowe, które zajmują pas drogowy, zostaną rozłożone na raty lub termin ich płatności zostanie odroczony.
Urząd Miasta w Lublinie zapowiada tez wsparcie dla wszystkich przedsiębiorców płacących w mieście podatki lokalne. Ratusz również w tym przypadku zapowiada opcję rozłożenia ich płatności na raty oraz możliwość odroczenia terminów zapłaty. Miasto przesuwa również daty płatności za użytkowanie wieczyste - przedsiębiorcy będą mieli na to czas do 30 czerwca 2020 roku. Ten koszt także będzie można rozłożyć na raty.
Informacje, w jaki sposób i gdzie złożyć wniosek, znajdziecie na stronie lublin.eu.