Jak już informowaliśmy, radny Rady Miasta Lublin Marcin Nowak w jednej ze swoich interpelacji przypomniał o problemie dotyczącym jednej z zabytkowych uliczek na lubelskim Starym Mieście. Jak wskazywał, ul. Szambelańska – bo o niej mowa – jest „permanentnie zanieczyszczana śmieciami i fekaliami”, na co skarżą się między innymi okoliczni mieszkańcy.
„W mojej ocenie zasadnym kierunkiem byłby montaż kamery pozwalającej monitorować to miejsce a także uwrażliwienie funkcjonariuszy Straży Miejskiej na częstsze patrolowanie tego odcinka” – proponował Nowak w złożonej przez siebie interpelacji, podkreślając jednocześnie konieczność częstszego sprzątania traktu biegnącego przez Bramę Krakowską.
Jest odpowiedź lubelskiego ratusza
Do prośby Nowaka odniósł się już Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina. W odpowiedzi na złożoną przez radnego interpelację czytamy, że na wskazanym terenie działa już miejski monitoring.
„(…) na ul. Szambelańskiej od 2016 r. jest zainstalowana jedna kamera monitoringu wizyjnego m. Lublin i nie jest planowana dalsza rozbudowa systemu na przedmiotowej ulicy” – wskazuje Wojewódzki i dodaje: – „(…) aktualna lista kamer obsługiwanych przez Centrum Monitoringu Wizyjnego oraz Centrum Sterowania Ruchem znajduje się na portalu https://geoportal.lublin.eu w warstwach tematycznych – „Monitoring”, natomiast stały dostęp do systemu posiada także dyżurny Straży Miejskiej Miasta Lublin oraz dyżurni stanowiska kierowania Komendy Miejskiej Policji w Lublinie przy ul. Północnej 3”.
Przy Bramie Krakowskiej w Lublinie będzie czyściej?
Odnosząc się z kolei do kwestii porządkowych, Wojewódzki odpowiada następująco:
„Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie poza cyklicznymi zleceniami oczyszczania nawierzchni jezdni, chodników czy opróżniania koszy na odpady, zlecił stałe, codzienne patrole brygady sprzątającej, które mają za zadanie na bieżąco oczyszczanie ulic Starego Miasta. Zlecenie to obejmuje przede wszystkim sprzątanie odpadów” – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego Nowaka.
Jak wskazuje sekretarz miasta, w przypadku zabrudzeń, których nie da się zebrać, wyznaczone osoby zobligowane są do umycia nawierzchni. W przypadku lubelskiego Starego Miasta i okolic Bramy Krakowskiej, tego typu porządki wykonywane są raz w tygodniu. – „Dodatkowo, każdorazowo w przypadku otrzymania zgłoszenia o tego typu sytuacjach, podejmowane są prace porządkowe w ramach działań interwencyjnych” – dodaje Wojewódzki.