turystyka

Przyjechałeś do Lublina? Koniecznie musisz zobaczyć wszystkie neony w mieście!

2024-08-09 15:19

Poszukujesz darmowych atrakcji w Lublinie? Warto rozejrzeć się po mieście i poszukać lubelskich neonów. Ta atrakcja w Lublinie jest zupełnie darmowa, a na pewno warto to zobaczyć! Neony znajdziecie nie tylko na ścianach budynków. Gdzie warto się rozglądać? Koniecznie sprawdźcie!

Szlak neonów w Lublinie – gdzie ich szukać?

W różnych miejscach w naszym mieście można znaleźć neony. Na pewno do najbardziej popularnych bez wątpienia należy „I love Lublin”. To wprost obowiązkowe miejsce na zrobienie sobie zdjęcia podczas każdej wizyty w stolicy woj. lubelskiego!

Złota Mirosław ma w Lublinie swój mural

Nie jest to jedyny tego typu neon w mieście, który warto zobaczyć. W różnych zakamarkach Centrum Kultury w Lublinie wzrok przyciąga światło neonów. Stworzone w większości specjalnie na wystawę pokonkursową festiwalu NeonArt, doskonale wkomponowały się w przestrzenie zabytkowego budynku.

Wiele z nich nawiązuje do jakichś miejsc, potraw czy widoków, które można znaleźć w Lublinie. Stworzyli je polscy artyści. Wszystkie są ukryte w Centrum Kultury w Lublinie. Wystarczy wziąć ze sobą „Mapę Neonów” i wyruszyć na poszukiwania!

Na liście znajdziecie te świecące dzieła sztuki:

  1. Joanna Dudoń – Apollo
  2. Edgar Bąk – Zachód Słońca nad Bystrzycą
  3. Tomasz Pieńczak – Lubelak wita
  4. Olek Modzelewski – Za cukrownią
  5. Michał Loba – O tak o 6. Paweł Ryżko – Hansen
  6. Full Metal Jacket (Jerzy Gruchot, Wojciech Koss) – Plan osiedla im. J. Słowackiego
  7. UVMW (Robert Mendel, Jacek Walesiak) – Łyżwiarze (z rzeźby Wojciecha Frycza, zrealizowanej w ramach Lubelskich Spotkań Plastycznych)
  8. Katarzyna Bogucka (Nioska) – Cebularz
  9. Kolektyw Senna (Agata Korba, Natalia Romik, Piotr Jakoweńko, Sebastian Kucharuk) – Spójrz!
  10. Jacek Rudzki (Znajomy Grafik) – Kot
  11. Kamil R. Filipowski – Cabaret Coltaire

Neony w na elewacji budynków

Podczas poszukiwań lubelskich neonów nie może zabraknąć także tych, które są ukryte na elewacjach budynków. Jeden z nich znajdziecie przy ul. Zamojskiego. „Brejkdaki”, bezpośrednio nawiązują do słowa, które kojarzy się z typowym lubelskich slangiem oznaczającym brata lub siostrę.

Niewiele osób wie, że także na lubelskim Żmigrodzie można znaleźć piękny i duży zielony neon. Autorem projektu jest Jakub Stępień. Projekt neonu odnosi się do nazwy i historii Żmigrodu – średniowiecznego wzgórza w lubelskim zespole grodowym, a obecnie ulicy wyznaczonej w jego.

Zobaczcie zdjęcia!

Zobacz także: Lublin jak Miami Vice City. Zobacz miasto pełne neonów z lat 70’