22-letni Oleksandr najpierw był studentem dziennikarstwa, ale niedawno został też kierowcą batalionu patrolowego na linii frontu. Zginał w trakcie zadania taktycznego, broniąc Mariupola, zanim odebrał dyplom ukończenia studiów. Yevheniia miała 20 lat i studiowała farmację. Zginęła w Mariupolu podczas rosyjskiego nalotu. Jedną z najmłodszych była 18-letnia Valentyna, świeżo upieczona studentka turystyki w Czernihowie. Zastrzelili ją rosyjscy żołnierze z pojazdu opancerzonego.
Właśnie takie historie: 36 osób z Ukrainy, które zaczęły studia, ale nie zdążyły ich skończyć, bo zginęły na wojnie, stały się bazą przejmującej wystawy, która od środy zostanie pokazana na KUL-u. To pierwsza uczelnia w Lublinie, na której ekspozycja zostanie przedstawiona.
– Były to młode osoby, które miały przed sobą całe życie, marzenia. Serce porusza zdjęcie każdej z nich. To roześmiana dziewczyna w towarzystwie dwójki dzieci, chłopak w mundurze, który chciał walczyć o wolność, utalentowana muzycznie Anna, którą 9 marca 2022 roku w pobliżu Czernihowa na pomoście zabili Rosjanie. Wojna odebrała im wolność, a śmierć zakończyła wszystko – podkreśla zastępczyni rzecznika prasowego KUL-u Monika Stojowska.
Dyplomy zawierają fotografie i osobiste historie studentów i studentek oraz QR-kody prowadzące do strony internetowej projektu. Głównym celem inicjatywy jest uczczenie pamięci młodych ludzi, którzy oddali życie za ojczyznę.
Ekspozycja odwiedziła już w ponad 45 uczelni na całym świecie, m.in. w Japonii, Australii i Kanadzie, Danii, Irlandii, Norwegii, USA czy Indiach. Inicjatorem projektu jest Ukraińsko-Kanadyjski Związek Studentów.
– Gdy znalazłem informację o projekcie w Internecie, zrozumiałem, że nie do końca doceniam to, że mam możliwość studiowania i jak bardzo powinienem być za to wdzięczny. W odruchu serca podjąłem decyzję, że chcę tę wystawę sprowadzić na KUL. Tak też zrobiłem – zaznaczył Mykhailo Dziubii, inicjator przedsięwzięcia i jeden z 485 studentów KUL-u z Ukrainy.
Wernisaż odbędzie się w środę 15 marca o godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do obejrzenia do 22 marca w atrium Collegium Norwidianum KUL. Następnie dostępna będzie od 22 marca do 13 kwietnia w Collegium Jana Pawła II KUL.