Burmistrz Krasnegostawu - Daniel Miciuła - o Chmielakach 2024

i

Autor: Patrycja Wójtowicz Burmistrz Krasnegostawu - Daniel Miciuła - o Chmielakach 2024

Imprezy

Przed nami Chmielaki 2024. Czego możemy się tym razem spodziewać w Krasnymstawie? [WYWIAD]

2024-06-03 16:03

Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów - Chmielaki Krasnostawskie - to najstarszy festiwal piwny w Polsce. Jego historia sięga lat 70. XX wieku. Jak podkreślają organizatorzy, na tle innych tego typu imprez, Chmielaki wyróżnia fakt, że odbywają się aż przez 3 dni. Sprawdźcie, co będzie się działo w tym roku w mieście nad Wieprzem.

Bartłomiej Ważny, Radio ESKA Lublin: Czym się będzie różniła tegoroczna edycja Chmielaków Krasnostawskich od tego, co już znamy z ostatnich lat?

Daniel Miciuła, Burmistrz Krasnegostawu: Chmielaki Krasnostawskie od wielu lat mają wypracowaną formułę, która się sprawdza. Dlatego nie przewidujemy tutaj większych zmian. Oczywiście dopracowujemy detale, poprawiamy to, co można poprawić organizacyjnie, także pod względem promocji wydarzenia. W tym roku po dwuletniej przerwie do programu powrócą wybory Miss Chmielaków. Największą wartością Chmielaków jest ich wieloletnia tradycja. Chmielaki to najstarszy festiwal piwny w Polsce. Na tle innych festiwali wyróżnia nas także rozmach wydarzenia - to, że przez trzy dni całe miasto staje, aby wspólnie z naszymi gośćmi fetować święto złotego trunku.

B.W.: Jakie są najważniejsze punkty tegorocznych obchodów?

D.M.: Chmielaki cechuje różnorodność i bogactwo wydarzeń. Od koncertów muzycznych, przez elementy kultury, kultury ludowej czy tradycji chmielarskiej, aż po imprezy sportowe oraz atrakcje dla dzieci. Według mnie, każdy znajdzie coś dla siebie. Tradycyjnie, wydarzenia muzyczne odbędą się na dwóch scenach: na scenie w Rynku wystąpią popularni wykonawcy, tacy jak: Wix.N, Smolasty, Marika, Ania Dąbrowska, Sara James oraz Zespół Dżem. Z kolei na scenie w Dworku Starościńskim odbędą się występy zespołów lokalnych, przeglądy kapel ludowych i podwórkowych oraz oczywiście koncert Jazz z pianką. Ale proszę pamiętać, że Chmielaki to przede wszystkim święto chmielarzy i piwowarów: to udział kilkudziesięciu browarów, największy w Polsce konsumencki konkurs piw, czy sesja chmielarska. Są też stałe elementy, imprezy sportowe: Półmaraton Chmielakowy, kiermasz sztuki ludowej, Korowód Chmielakowy ulicami miasta, konkurs poetycki o Chmielakowy Antałek, Chmielakowy Zlot Weteranów Szos oraz piknik parolotniowy Chmieloty.

B.W.: Tak jak Pan wspomniał, w zasadzie każdy powinien znaleźć coś dla siebie, a jako że jest to wydarzenie rodzinne, to które według Pana punkty programu warto sobie już teraz zapisać, żeby rodziny z nich skorzystały, właśnie z małymi dziećmi?

Lublin na szelkach. Po mieście krąży ponad 100 trolebusów

D.M.: Tak, będą atrakcje dla całych rodzin, także dla tych najmłodszych uczestników imprezy. Na pewno każdy będzie miał okazję spotkać się z naszymi maskotkami: Karpikami i Chmielinką, przybić piątkę czy zrobić pamiątkowe zdjęcia. Tradycyjnie zapraszamy też na wesołe miasteczko. Będzie również mnóstwo stoisk z zabawkami, artykułami dla dzieci. Są jeszcze elementy na etapie ustaleń z naszymi partnerami i sponsorami. Ale atrakcji z pewnością nie zabraknie.

B.W.: Wspomniał Pan o konkursie na Miss Chmielaków, na jakim etapie są przygotowania do tego wydarzenia?

D.M.: Mam nadzieję, że w tym roku uda się zorganizować wybory Miss Chmielaków. W chwili obecnej prowadzimy rozmowy z organizatorami, partnerami i szukamy również sponsorów, ale na 90% myślę, że te wybory będą. Więc już dziś zapraszam ewentualne kandydatki do śledzenia naszych social mediów, zastanawiania się pod kątem tego, czy wezmą udział. Zapraszamy nie tylko panie z powiatu krasnostawskiego, ale z całego regionu lubelskiego.

W tym roku, Chmielaki Krasnostawskie odbędą się między 23. a 25. sierpnia, w Krasnymstawie. Współorganizatorem imprezy w tym roku jest Radio ESKA, o czym pisaliśmy już m. in. tutaj:

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Miasto Poezji 2024. Zobacz na zdjęciach, jak wiersze opanowały Lublin!