Co roku, w Krasnymstawie na dwóch scenach odbywają się koncerty, skierowane do różnych odbiorców. Swoje stoiska wystawiają browary z Polski i zagranicy. Chmielakom Krasnostawskim towarzyszy m.in. największy w Polsce Konsumencki Konkurs Piw, największa w Polsce Sesja Chmielarska, barwny Korowód Chmielakowy, Giełda Birofilistyczna oraz Chmieloty.
W tym roku organizatorzy szykują powrót wyboru Miss Chmielaków.
W dniach 23-25 sierpnia odbędą się tegoroczne Chmielaki. Będzie to 53. festiwal, najstarszy festiwal piwny w Polsce. Będziemy chcieli podczas tego festiwalu powrócić do tradycji wyboru Miss Chmielaków. Warto wspomnieć, że jest to bardzo duży festiwal, w ostatnich latach odwiedza nas około 100 tysięcy osób - podkreśla Daniel Miciuła, burmistrz Krasnegostawu.
Historia Chmielaków Krasnostawskich sięga lat 70. XX wieku. Jak czytamy na oficjalnej stronie imprezy, w tamtym okresie ówczesny powiat krasnostawski należał do największych producentów chmielu w Polsce, miejscowe władze postanowiły zorganizować święto chmielarzy. Nazwę „Chmielaki” zaproponował Czesław Klepacki. Zrealizowanie projektu nie byłoby możliwe bez udziału producentów chmielu i piwowarów. Zwrócili się więc oni do zarządu Związku Plantatorów Chmielu oraz do dyrektora Lubelskich Zakładów Chmielarsko-Piwowarskich Kazimierza Mijala, przedstawiając im swoje plany na organizację święta chmielu. Pomysł tak bardzo spodobał się wszystkim, że już we wrześniu 1971 roku odbyły się pierwsze „Chmielaki Krasnostawskie” będące dożynkami chmielowymi o charakterze lokalnym. Na początku cała impreza odbywała się na stadionie miejskim i była de facto ludowym festynem, aczkolwiek przeprowadzonym z wielkim rozmachem. Był korowód chmielakowy z widowiskiem obrzędowym, obrazującym uprawę chmielu, a także występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych.
Tegoroczne Chmielaki Krasnostawskie odbędą się między 23 a 25 sierpnia. Na głównej scenie na Rynku Miejskim w piątek (23.08) wystąpią Vix.N i Smolasty, w sobotę (24.08) pojawią się Marika, zespół Ikarus Feel i Ania Dąbrowska, a w niedzielę (25.08) - koncerty Sary James i zespołu Dżem.
Na miejscu spotkacie też ekipę Radia ESKA!
Podczas Chmielaków będziemy chcieli pokazać się osobiście. Prowadzenie powierzymy osobom, które są dobrze znane z naszej anteny. Planujemy również mobilne studio, liczne relacje i konkursy, w których można będzie wygrać ESKOWE gadżety. Tak więc będzie się działo, serdecznie zapraszamy - mówi Krzysztof Chudowolski - dyrektor regionalny Grupy ZPR, w której skład wchodzi Radio ESKA.
Sprawdźcie też naszą galerię zdjęć: Był grill, dmuchańce i tańce. KULturalia 2024 w Lublinie zamieniły w piknik rodzinny! [GALERIA]