- 10 lat temu Lublin i inne miasta rozpoczynając Budżet Obywatelski, tak naprawdę rozpoczynali pewien eksperyment w polskich miastach - mówi Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej. - Po 10 latach widzimy, że Budżet Obywatelski poza tym narzędziem zarządzania częścią budżetu miasta, to jest też narzędzie do kreowania liderów i liderek w środowiskach lokalnych, do pokazywania najistotniejszych rzeczy dla małych wspólnot.
W tym roku do Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 129 projektów. Miasto przeznaczy 14 mln zł na realizację tych zwycięskich. Głosowanie rozpocznie się w piątek.
- Mamy dwie formy głosowania. Tradycyjną i elektroniczną, czyli wchodzimy na stronę i jeżeli jesteśmy zameldowani na stałe w Lublinie, to z z automatu możemy się zalogować za pomocą czterech ostatnich cyfr naszego PESELu i wybieramy maksymalnie 4 projekty - mówi Anna Machocka, koordynatorka Budżetu Obywatelskiego. - W tym roku mamy do wyboru aż 129 projektów. 87 z nich, to są projekty dzielnicowe i aż 42 to projekty ogólnomiejskie.
Głosowanie w 10. edycji Budżetu Obywatelskiego potrwa do 10 października. Głosować może każda osoba, która jest na stałe zameldowana w Lublinie lub dopisała się do listy osób głosujących na projekty BO. Aby to zrobić wystarczy wypełnić oświadczenie znajdujące się na karcie do głosowania w jednym z punktów.