DUŻO ZDJĘĆ

Protest rolników w Lublinie 20 marca. Przemaszerowali przez miasto i zebrali się pod Lubelskim Urzędem Wojewódzkim [ZDJĘCIA]

2024-03-20 14:11

W Lublinie, podobnie jak w wielu innych miejscowościach, 20 marca rozpoczął się zaostrzony protest rolników. W stolicy Lubelszczyzny protestujący najpierw zebrali się na pl. Zamkowym, a następnie przemaszerowali ulicami miasta pod Lubelski Urząd Wojewódzki, gdzie rozpoczęli trzydniowy strajk. Do zebranych wyszedł wojewoda Krzysztof Komorski. Zobaczcie zdjęcia!

Spis treści

  1. Protest rolników w Lublinie rozpoczął się od przemarszu ulicami miasta
  2. Protest rolników 20 marca. Dlaczego protestują?
  3. Protest rolników w Lublinie 20 marca. Strajk przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim
  4. Protest rolników 20 marca w Lublinie. Blokują nie tylko urząd wojewódzki [MAPA]
  5. Protesty rolników w Lublinie i okolicach 20 marca. Jak jeżdżą autobusy?

Protest rolników w Lublinie rozpoczął się od przemarszu ulicami miasta

W całej Polsce 20 marca trwa kolejna odsłona protestu rolników. Tym razem protestujący nie tylko blokują drogi powiatowe, wojewódzkie czy ekspresowe oraz przejścia graniczne z Ukrainą, ale także rozpoczęli strajki m.in. w miastach wojewódzkich, w tym również w Lublinie. Środowy protest w stolicy naszego regionu rozpoczął się o godz. 8:30 od przemarszu kilkuset osób z flagami Polski z placu Zamkowego poprzez al. Tysiąclecia, al. Solidarności, Dolną 3 Maja i Chmielną pod Lubelski Urząd Wojewódzki przy ul. Spokojnej, gdzie protestujący, zgodnie z zapowiedziami, mają protestować całodobowo do 23 marca.

Protest rolników 20 marca. Dlaczego protestują?

Przypomnijmy, że wśród głównych postulatów rolników są przede wszystkim:

  • podjęcie działań zapobiegających nadmiernemu napływowi produktów rolnych z Ukrainy do krajów UE,
  • sprzeciw wobec strategii Europejskiego Zielonego Ładu,
  • odbudowa hodowli w Polsce.

„Każdy mieszkaniec Lublina czy okolicy powinien tutaj się znaleźć, bo to co my tutaj rolnicy robimy, to dotyczy każdego mieszkańca Polski”;

„Na razie jesteśmy zdeterminowani, jak długo to potrwa to nikt nie wie. Te przepisy, które wchodzą są niedopuszczalne. To jest zagrożeniem dla bytu nie tylko rolników, ale całego społeczeństwa”;

„Bardzo dobrą mamy żywność w Polsce. Nie potrzebujemy sprowadzania. Miasto tak samo powinno się włączać do takiego strajku, bo żyje z rolników, prawda?”;

„My nie wytrzymamy. My zostaniemy ubezwłasnowolnieni. I to powinno do wszystkich dotrzeć”;

Wolelibyśmy pracować, a nie strajkować. Wolelibyśmy, żeby rządzący znaleźli wreszcie rozwiązania, a nie nas olewali”;

„Jeśli jesteśmy i mamy być w Unii, to albo zamykamy granice dla naszych produktów, żeby o nasze rolnictwo dbać, albo rozwiązujemy Unię. I to krótko zwięźle na temat” – mówili naszemu reporterowi rolnicy obecni na środowym proteście w Lublinie.

Lublin. Protest rolników 20 marca 2024

Protest rolników w Lublinie 20 marca. Strajk przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim

Przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim protestujący ustawili transparenty oraz stół, na którym dostrzec można m.in. polskie jabłka, chleb czy smalec. Po oficjalnym zainaugurowaniu protestu i wspólnej modlitwie, przedstawiciele rolników weszli do budynku, by spotkać się z wojewodą lubelskim Krzysztofem Komorskim. Następnie wojewoda wyszedł do zgromadzonych. Podczas jego przemówienia nie brakowało dyskusji o tym, że rolnicy potrzebują konkretnych rozwiązań, a także tematu przeniesienia przez wojewodę krzyża z jednej z sal w urzędzie.

– Nie mam żalu za ani jedno gorzkie słowo, które płynie w stronę rządu, czy w stronę moją personalnie (...). Z mojej strony macie zobowiązanie publiczne, że na pewno nie tylko tak, jak to ma miejsce w przypadku innych postulatów, ale przede wszystkim postulatów związanych z interesami producentów owoców miękkich, w tym malin, zostanie bardzo jasno podkreślone i zwrócę na to uwagę ministrowi rolnictwa – mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, który po spotkaniu z rolnikami przed budynkiem LUW pojechał porozmawiać z protestującymi w innych miejscach regionu.

- Chce zadeklarować jedną rzecz. Będziemy zbierać podpisy, 500 tysięcy podpisów, aby zgłosić wotum nieufności rządu. Zrobimy ten krok jako rolnicy i zrobi to cała Polska – zapowiedział z kolei Krzysztof Chmiel, główny organizator protestu rolników w Lublinie.

Protest rolników 20 marca w Lublinie. Blokują nie tylko urząd wojewódzki [MAPA]

Jak poinformował Urząd Miasta Lublin, 20-23 marca na terenie stolicy Lubelszczyzny zgłoszono cztery lokalizacje blokad związanych z protestami rolników:

  • ul. Spokojna – przy wejściu do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz ul. J. de Tramecourta;
  • ul. Abramowicka na odcinku od posesji 38a do posesji 85;
  • skrzyżowanie ulic: Osmolickiej, Zemborzyckiej i Żeglarskiej;
  • skrzyżowanie ulic: Janowskiej, Krężnickiej i Żeglarskiej.

Protesty rolników w Lublinie i okolicach 20 marca. Jak jeżdżą autobusy?

Jak informuje lubelski ZTM, w związku z protestami rolników występują utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, które dotyczą głównie linii podmiejskich oraz zamiejskich kursujących na terenie gmin ościennych, w których organizowane są blokady. Z opóźnieniami powinni liczyć się między innymi pasażerowie linii nr 2, 22 i 52.

„Na terenie gminy Niemce utrudnienia w kursowaniu komunikacji dotyczą linii nr 24, niektóre kursy mogą zostać niewykonane z uwagi na blokadę drogi na terenie gminy, poza Lublinem. Na terenie gminy Konopnica nastąpiło całkowite wstrzymanie ruchu w kierunku Lublina, co oznacza, że linie nr 12 i 78 skierowane zostały na objazd, przy czym trasa linii nr 12 została skrócona do pętli Wróbla. Linia nr 85 kursuje po swojej podstawowej trasie - bez objazdu (brak blokady przy kościele w Konopnicy)” – przekazała Monika Fisz z ZTM w Lublinie.

Z kolei rolnicy blokujący okolice ul. Żeglarskiej i ul. Abramowickiej w Lublinie przepuszczają autobusy miejskie, ale i tak niewykluczone są opóźnienia z przejazdem na liniach nr: 8, 25, 28, 38, 16 i 17.

Poniżej znajdziecie mapę z zaznaczonymi miejscami blokad w związku z protestem rolników w Lublinie i bliskich okolicach: