Branża IT. Dlaczego sama rozmowa to za mało?
Branża IT charakteryzuje się tym, że jest niezwykle konkurencyjna. Przeglądając oferty pracy na portalu Protocol łatwo zauważyć, że w obecnych czasach programiści są poszukiwani na porządku dziennym. W żadnym wypadku nie brakuje jednak chętnych na zajęcie tego przyszłościowego, przynoszącego liczne benefity stanowiska! Wobec tego każda firma IT zamieszczająca ogłoszenie musi zmierzyć się z niemałym zainteresowaniem wśród potencjalnych kandydatów. Rozmowa z każdym z nich to jednak za mało.
W tym zawodzie liczą się bowiem przede wszystkim umiejętności praktyczne. To, czy dana osoba dobrze odnajduje się w zadaniach projektowych oraz, czy potrafi posługiwać się wymaganym kodem i narzędziami, pracodawca chce zweryfikować już na samym początku. Wobec tego drugim etapem rekrutacji jest zazwyczaj zadanie programistyczne.
O czym pamiętać w trakcie wykonywania zadania rekrutacyjnego?
Programistyczne zadanie rekrutacyjne najczęściej polega na napisaniu projektu, który może przyjmować formę aplikacji czy też strony internetowej. I choć jest to wyłącznie działanie testowe, zawsze warto pisać je tak, jakby miało zaistnieć w rzeczywistości. Przede wszystkim warto więc zadbać o jego oryginalność oraz funkcjonalność. Trzeba też pamiętać, że w zadaniu rekrutacyjnym nie ma miejsca na błędy! Dlatego kandydat na programistę powinien się ich wystrzegać, a ostateczną wersję swojego projektu zawsze odpowiednio przetestować przed oddaniem „do oceny”.
Pracodawcy firm z branży IT, którzy w ramach rekrutacji wprowadzają zadania programistyczne, w dużej mierze stawiają na sposób, w jaki myśli kandydat. To, czy napisany przez niego projekt wnosi jakąś wartość biznesową w tym miejscu stanowi raczej sprawę drugorzędną.