Sporo zmian szykuje się w polskim prawie spadkowym. Obecnie projekt w tej sprawie przygotowuje Ministerstwo Sprawiedliwości. O jakich zmianach mowa?
Zmiany w sporządzaniu testamentu ustnego i audiowizualnego
Resort sprawiedliwości poinformował, że trwają prace m.in. nad zaostrzeniem przesłanek umożliwiających sporządzanie testamentu ustnego. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko ich fałszowania.
„Testament ustny będzie można sporządzić jedynie w sytuacjach, w których sporządzenie testamentu w formie pisemnej jest niemożliwe lub znacznie utrudnione z powodu wystąpienia szczególnych i nagłych okoliczności (np. nagła poważna choroba). Dodatkowo będzie musiała istnieć obawa rychłej śmierci osoby sporządzającej testament. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości łączy te dwie przesłanki – dotychczas do sporządzenia testamentu ustnego musiała zaistnieć jedna z nich” – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości.
Nowe uregulowania dotyczyć będą także sposobu sporządzenia testamentu ustnego audiowizualnego, np. w formie nagrania wideo. W tym przypadku nie będzie konieczne angażowanie świadków.
Resort podkreśla również, że planowane zmiany w prawie spadkowym mają znacznie skrócić termin stwierdzania treści testamentu ustnego.
„W myśl projektowanych przepisów treść testamentu ma być stwierdzona niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu miesiąca od jego sporządzenia. Jeśli zaś spadkodawca umrze, treść testamentu będzie można stwierdzić wyłącznie przed sądem, w terminie 3 miesięcy od śmierci spadkodawcy” – poinformował resort.
Zmiany w testamentach szczególnych
Ministerstwo chce także skrócić czas ważności testamentów szczególnych, która obecnie opiewa maksymalnie na 6 miesięcy (licząc od ustania okoliczności, które uzasadniały sporządzenie takiego testamentu). Po zmianach ma to być 3 miesiące (a 1 miesiąc w przypadku testamentu audiowizualnego).
Testament wojskowy będzie regulowany Kodeksem cywilnym
Już nie regulacjami rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej (jak było dotychczas), a Kodeksem cywilnym mają być regulowane również testamenty wojskowe.
„Zmiana sprawi, że wszystkie formy testamentu będą uregulowane w Kodeksie cywilnym. Dotychczas istniały wątpliwości konstytucyjne odnośnie do tego, czy testament wojskowy powinno regulować rozporządzenie” – wskazuje MS. I dodaje: – „Ponadto zlikwidowany zostanie testament podróżny, gdyż taka forma testamentu znajdowała niewielkie zastosowanie w praktyce”.
Świadek testamentu. Kto NIE będzie mógł nim być?
Prace nad zmianami w prawie spadkowym dotyczą również rozszerzenia listy podmiotów, które NIE BĘDĄ mogły zostać świadkami testamentu. Resort sprawiedliwości wskazuje, że mowa tutaj o następujących osobach:
- partner bądź partnerka osoby, dla której została przewidziana w testamencie jakakolwiek korzyść,
- krewni lub powinowaci takiej osoby do czwartego stopnia,
- osoba uprawniona do reprezentacji osoby prawnej, dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść.
„Podwójne postanowienia spadkowe”. Co się zmieni?
Ponadto, wśród planowanych zmian jest także nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego w sprawie tzw. podwójnych postanowień spadkowych.
„Proponowane zmiany zapobiegną sytuacjom, w których istnieją w obrocie prawnym dwa postanowienia o nabyciu spadku po tej samej osobie. Rodziło to problemy przed urzędami z powodu rozbieżności w zakresie podstawy tytułu prawnego do spadku. Proponowane rozwiązanie daje sądowi kompetencję do uchylenia – także z urzędu i na posiedzeniu niejawnym – prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, jeżeli w odniesieniu do tego samego spadku zostało wcześniej wydane prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku” – wyjaśnia resort sprawiedliwości.
Aktualnie omawiamy projekt zmian w prawie spadkowym jest na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych.
Zobacz także: Nowy punkt widokowy w Lublinie już działa. Można tu odpocząć i podziwiać piękną panoramę miasta [GALERIA]
Polecany artykuł: