19 z 22 tych umów będzie realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Dzięki środkom unijnym nasze szkoły, gminy i instytucje społeczne mogą jeszcze skuteczniej odpowiadać na potrzeby mieszkańców - zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób starszych czy z niepełnosprawnościami - podkreślał marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Ze środków skorzystają m.in. Ryki.
Ponad 7 milionów na działanie, którym wzmocnimy nasz transport publiczny. W ramach naszego projektu przebudujemy dworzec. Będzie to miejsce funkcjonalne, mam nadzieję również i estetyczne. Wyremontujemy kilkadziesiąt i wymienimy kilkadziesiąt wiat przystankowych na terenie całej gminy i zakupimy jeden autobus niskoemisyjny, tak zwaną twardą hybrydę. Będzie to takie dopełnienie naszych działań, bo już organizujemy transport publiczny nie tylko dla gminy Ryki, ale całego powiatu ryckiego, nawet szerzej - mówi Jarosław Żaczek burmistrz Ryk.
Wiele samorządów będzie mogło zrealizować projekty oświatowe m.in. Biała Podlaska, która otrzymała prawie 4 mln złotych ze środków UE, a w sumie z wkładem własnym przeznaczy 6 mln złotych na przebudowę, modernizację oraz zakup nowoczesnego wyposażenia w obu zespołach szkół zawodowych.
W Zespole Szkół Zawodowych nr 1 planowana jest przebudowa dotychczasowej, starej sali gimnastycznej na trzy nowoczesne klaso-pracownie, w których odbywać się będzie kształcenie zawodowe w kierunkach: ekonomia, fryzjerstwo oraz gastronomia. Natomiast w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 zaplanowano kompleksową przebudowę i modernizację warsztatów samochodowych. Inwestycja obejmie wymianę stolarki okiennej, termomodernizację, modernizację dachu oraz otoczenia budynku, a także zakup nowoczesnego wyposażenia - wylicza prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.
Wśród projektów będą także inwestycje w poprawę warunków i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, które zrealizuje m.in. Biłgoraj.
Projekt dotyczy poprawy dostępności w Szkole Podstawowej nr 5 w Biłgoraju. W jego ramach planowana jest budowa windy obsługującej wszystkie kondygnacje budynku, a także budowa podjazdów dla osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo przewidziano dostosowanie łazienek oraz całej infrastruktury szkoły do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych. Będziemy kontynuować działania w tym kierunku i zamierzamy nadal korzystać z możliwości, jakie oferują fundusze europejskie - mówi Wojciech Gleń burmistrz Biłgoraja.
Wręczone dziś(13.05) umowy dotyczyły kilku działań w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: Bergamo z Lublina
