LUBLIN

Powiększyła się rodzina koziołków. Do Koziołkowego Szlaku Legend dołączyły cztery nowe rzeźby, które zachwycą turystów! [ZDJĘCIA]

2025-03-26 12:09

Tereska, Jadzia, Mikołaj i Jędrek dołączyli do rodziny Koziołkowego Szlaku Legend. W środę uroczyście odsłonięto jednego z nich, który dumnie spogląda na Zamek w Lublinie.

Spis treści

  1. Poznaj Lublin Koziołkowym Szlakiem Legend
  2. Cztery nowe koziołki zdobią Stare Miasto

Poznaj Lublin Koziołkowym Szlakiem Legend

Koziołkowy Szlak Legend to wyjątkowy sposób na ciekawe poznawanie Lublina. Łącznie takich rzeźb ma się pojawić na terenie miasta 11. Projekt szlaku koziołków realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego.

W grudniu 2024 roku w przestrzeni miejskiej pojawiły się pierwsze trzy koziołki:

  • Wiktoria znajduje się przy ulicy Narutowicza
  • Kryspina możemy na rogu ulicy Królewskiej
  • Felicja podziwiana jest przy ulicy Jezuickiej

Cztery nowe koziołki zdobią Stare Miasto

26 marca doszło do uroczystego odsłonięcia kolejnego z nich. Jędrek – malarz fresków z Kaplicy Trójcy Świętej, siedzi na murku i spogląda dumnie na Zamek Lubelski.

- Koziołek jako malarz prezentuje historię kaplicy, zabytku, który jest najcenniejszym na wzgórzu zamkowym. Jestem pewna, że to ten koziołek będzie cieszył się największym powodzeniem - przyznaje Barbara Oratowska, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie.

Poza Jędrkiem na Starym Mieście można podziwiać rzeźby:

  • Tereska – piękna złotniczanka (ulica Złota)
  • Jadzia – mieszczka, która według legendy miała wzniecić wielki pożar w Lublinie (Plac Rybny)
  • Mikołaj – jak mówi podanie miejskie, autor herbu Lublina (ulica Archidiakońska 5)

- Z radością ogłaszam, że do naszej lubelskiej koziołkowej rodziny dołączyły cztery nowe figury, zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Rzeźby te nie tylko wzbogacają przestrzeń miejską, ale także cieszą się dużą popularnością wśród turystów. To wyjątkowy nieszablonowy sposób na odkrywanie Lublina na nowo – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina.

Jak informuje urząd miasta, ostatnie cztery rzeźby w ramach projektu pojawią się w przestrzeni miejskiej w czerwcu bieżącego roku.

Mieszkańcy dają pomysły, Lublin daje kasę
Jakie miasto było stolicą województwa przed 1999 rokiem?
Pytanie 1 z 10
Jakie miasto było stolicą województa lubelskiego?