Do ogólnopolskiego programu "Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego" mogą zapisać się bezpłatnie placówki wszystkich typów.
Inicjatywa programu ma na celu upowszechnić w szpitalach dobre praktyki żywienia klinicznego i dać szansę pacjentom na poprawę stanu odżywienia podczas walki z chorobą.
To ważne, bo w wielu szpitalach metoda ta nadal nie jest realizowana. - 30 proc. pacjentów trafia do szpitali niedożywiona. Ich stan nie poprawia się podczas leczenia, bo placówki nie są mimo posiadanych instrumentów nie wcielają w życie odpowiednich procedur - mówi nam dr hab. n. med. Przemysław Matras ze szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie i ekspert Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego.
- Są szpitale, w których to działa. Chcemy te placówki nagrodzić, ale też zmobilizować te, gdzie nie do końca to się udaje - dodaje prof. Matras.
Według najnowszych badań, mieszkańcy naszego regionu nie wiedzą, czym jest żywienie kliniczne. Mylą je z jedzeniem szpitalnym lub z dietą. Co więcej, niską świadomość na ten temat mają także lekarze. Tymczasem żywienie kliniczne jest metodą, która przyspiesza leczenie.
- Podstawą każdej terapii jest odżywianie pacjenta. To nasz obowiązek. Odżywianie kliniczne składa się z odżywiania doustnego, dojelitowego i pozajelitowego - tłumaczy ekspert.
Zgłoszenia do programu Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) przyjmowane są do 28 lutego 2021 roku. Do tej pory chęć udziału wyraziło 15 lecznic.
Formularze dostępne są na stronie leczenieprzezzywienie.org
Jednym z laureatów poprzedniej edycji został Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie.