Pomogą w przewlekłych bólach kręgosłupa. Trwa nabór pacjentów i szkolenia pracowników [AUDIO, GALERIA]

2020-08-05 17:07

Przebadają 1500 osób z makroregionu wschodniego. Szpital kliniczny nr 4 w Lublinie pomoże w przewlekłych bólach kręgosłupa mieszkańcom Lubelszczyzny. Placówka jako pierwsza w Polsce podpisała umowę z Ministerstwem Zdrowia.

Celem programu jest zwiększenie wczesnego wykrywania oraz prewencja przewlekłych bólów kręgosłupa wśród osób czynnych zawodowo za pomocą działań edukacyjnych.

- Niemniej ważnym elementem będzie także terapia i diagnostyka - mówi Radiu Eska, dr Anna Krawczyńska, kierownik Zakładu Fizjoterapii SPSK4 w Lublinie oraz koordynatorka projektu.

- Jeśli lekarz zdecyduje, że należy wykonać pewną diagnostykę u zgłoszonych osób, ze względu na podejrzenie konkretnej dolegliwości, wówczas pacjent będzie kierowany na diagnostykę lub na warsztaty z fizjoterapeutą. Będziemy prowadzili także programy edukacyjne.

- Pacjenci będą kierowani m.in. na warsztaty fizjoterapeutyczne - mówi dr Anna Krawczyńska, kierownik Zakładu Fizjoterapii SPSK4

Z programu skorzystają osoby po 18. roku życia i aktywne zawodowo. Największym zainteresowaniem projekt cieszy się wśród pracowników instytucji publicznych i firm, co nie dziwi, bo to właśnie siedzący tryb pracy sprzyjać może przewlekłym bólom kręgosłupa.

- Osoby mające pracę statyczną są bardziej narażone na te dolegliwości, bo dochodzi do przeciążeń w układzie kostno-mięśniowo-stawowym. Ale to też od nas zależy, w jaki sposób pracę i odpoczynek sobie zorganizujemy - wyjaśnia dr Krawczyńska.

W tej chwili trwają szkolenia pracowników medycyny pracy, którzy będą kwalifikowali uczestników na konkretne warsztaty. Na jesieni planowane są jednak kolejne nabory, także dla osób niepracujących, bo jak zaznaczają specjaliści, przewlekłe bóle kręgosłupa obserwowalne są u coraz młodszych osób, np. uczniów i studentów.

Szczegóły dostępne są na stronie szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie.

Wartość projektu to prawie 900 tys. złotych.

Sztuczna kość - wynalazek przyszłości stał się teraźniejszością