Lubelskie Dni Zdrowia Psychicznego

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

ZDROWIE

Pomagają w potrzebie. Miasto działa na rzecz psychiatrii

2023-10-16 13:13

Warsztaty, pikniki, a nawet wieczorek poetycki. Trwają Lubelskie Dni Zdrowia Psychicznego. To cykl wydarzeń i spotkań wspierających mieszkańców i mieszkanki Lublina z zaburzeniami psychicznymi. Projekt potrwa do 26 października.

Organizatorzy starają się podnieść społeczną świadomości na temat praw, przysługujących osobom w kryzysie zdrowia psychicznego. Jest on skierowany także do środowisk i grup zawodowych, działających na rzecz ochrony zdrowia.

Za nami m.in. Lubelskie Forum Psychiatrii Środowiskowej, właśnie trwają warsztaty dla dzieci i rodziców, a przed nami wiele projektów tematycznych, także dla nauczycieli.

W obliczu wciąż nasilających się kryzysów psychicznych, szczególnie wśród młodych, niezwykle ważne jest zapewnienie profesjonalnego systemu wsparcia dla osób ich doświadczających oraz ich rodzin. Dlatego miasto podejmuje kolejne inicjatywy, których celem jest popularyzowanie wiedzy o zdrowiu psychicznym, kształtowanie właściwych postaw społecznych wobec osób z zaburzeniami psychicznymi oraz zapewnienie niezbędnej pomocy potrzebującym – mówi Monika Lipińska, wieceprezydentka Lublina.

22-letnia motocyklistka doprowadziła do zderzenia z oplem. Szokujące nagranie z Lublina

Terapeutyczne wiersze

Dzięki projektowi osoby z zaburzeniami psychicznymi będą mogły wydać tomik wierszy. Już we wtorek, 17 października, odbędą się warsztaty oraz wieczór poezji „Słowa w słowach”, podczas którego zaprezentowane zostaną wiersze, które pojawią się w tomiku.

Oprócz tego miasto realizuje działania edukacyjne kierowane do młodzieży, nauczycieli i rodziców. Chodzi o projekt "Bliżej siebie"

To nowa inicjatywa w całości finansowana z budżetu miasta, która jest realizowana w pierwszych klasach pięciu lubelskich szkół ponadpodstawowych. Ma on na celu popularyzowanie wśród młodych osób wiedzy o zdrowiu psychicznym oraz rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki samobójstw – tłumaczy Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

Gdzie po pomoc?

W ramach inicjatywy zaplanowano warsztaty i wykłady dla uczniów, warsztaty i wykłady dla nauczycieli oraz wykłady dla rodziców. Przez najbliższe 3 miesiące w projekcie weźmie udział 500 uczniów, 100 nauczycieli oraz 200 rodziców – dodaje.

Ale jak podkreślają urzędnicy, wsparcie można dostać przez cały rok i za darmo. Oferują je miejskie instytucje i organizacje pozarządowe.

Bezpłatne wsparcie psychologiczne prowadzi Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie. Oprócz możliwości spotkania z psychologiem, jednostka oferuje także całodobowy dyżur psychologiczny, który prowadzony jest pod numerem telefonu 733 588 900.

Galeria Labirynt oferuje z kolei m.in: indywidualne wsparcie psychologiczne oraz trening kompetencji społecznych, podczas którego uczestnicy uczą się budowania poczucia własnej wartości, asertywności czy rozpoznawania i nazywania potrzeb oraz emocji. Wsparcie w tym zakresie lubelska młodzież może otrzymać także w przestrzeni Baobab przy ul. Krakowskie Przedmieście 39b, którą prowadzi Stowarzyszenie Homo Faber.

Konsultacje indywidualne w języku ukraińskim, rosyjskim lub polskim odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach 12.00-18.00, a grupowe co dwa tygodnie, w soboty, w godzinach 10.00-16.00, po wcześniejszej rejestracji telefonicznej.

Zapisy dla dzieci w wieku 3-12 lat prowadzone są pod numerem telefonu 451 192 439, zaś dla młodzieży po 13 roku życia pod numerem 604 074 353.

Zdrowie psychiczne oraz rozwój dzieci i młodzieży wspiera również Fundacja Sempre a Frente. Prowadzone przez organizację Centrum Pomocy Dzieciom w Lublinie oferuje pomoc dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, doświadczających kryzysów psychicznych po zdarzeniach traumatycznych, a także osób z objawami krzywdzenia. W placówce wsparcie mogą uzyskać także ich niekrzywdzący rodzice lub opiekunowie, a także profesjonaliści (psychologowie, pedagodzy, pracownice służby zdrowia, pracownicy socjalni) podejrzewający lub stwierdzający przestępstwa i krzywdzenie dzieci.

Fundacja oferuje również pomoc w Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży. Ze wsparcia mogą skorzystać osoby w wieku od 13 do 30 roku życia. Centrum prowadzi, m.in.: rozwojowe spotkania i warsztaty, indywidualne konsultacje psychologiczne dla młodzieży oraz warsztaty dla uczniów klas 7 i 8 oraz szkół ponadpodstawowych, których tematyka obejmuje także kompetencje psychospołeczne i zdrowie psychiczne.

Ogromne kolejki przed lokalami wyborczymi w Lublinie. W wielu miejscach czeka się ponad godzinę