Zgodę wydał prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).
Teraz przesiew noworodków w kierunku SMA będzie włączony do narodowego programu badań przesiewowych.
- Po zapoznaniu się z opinią Rady Przejrzystości pozytywnie opiniuję zmianę projektu programu polityki zdrowotnej Program badań przesiewowych noworodków w Rzeczpospolitej Polskiej na lata 2019-2022 - czytamy w komunikacie.
Diagnostyka pozwoli uniknąć rozwoju choroby na wczesnym etapie i ułatwi leczenie. - Każdy noworodek będzie badany w kierunku tej choroby - mówi nam dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk z kliniki neurologii dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie i wojewódzka konsultankta w dziedzinie neurologii dziecięcej.
- Jeśli okaże się, że u któregoś dziecka pojawi się mutacja, stwierdzimy tę chorobę, wprowadzimy terapię zanim pojawią się objawy kliniczne SMA. A to złagodzi rozwój choroby - tłumaczy konsultantka.
Badania przesiewowe będą realizowane w 2021 roku najpierw w województwie mazowieckim, potem stopniowo w kolejnych 10 województwach. - Mam nadzieję, że także na Lubelszczyźnie - dodaje prof. Chrościńska-Krawczyk.
W 2022 roku program będzie rozszerzony na cały kraj.
Oprócz tego - o czym informowaliśmy - coraz bliżej refundacji w Polsce jest lek wart 9 i pół miliona złotych stosowany w terapii genowej u dzieci z SMA.
Proces refundacyjny ma zakończyć się w ciągu pół roku.
Preparat jako jedyny w Polsce od kwietnia 2020 roku na zasadach komercyjnych podaje Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie.