Księżyc

i

Autor: pixabay.com Coś się porusza pod powierzchnią Księżyca! Nagrano dziwne sygnały

kosmos

Polska misja kosmiczna na Księżycu. Padła data

2023-09-16 14:05

Kilkanaście miesięcy temu ogłosiliśmy nabór koncepcji na polską narodową misję kosmiczną. Do końca dekady będziemy na księżycu – powiedział w sobotę prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) podczas zawodów łazików robotycznych European Rover Challenge w Kielcach.

W tym momencie trwają prace nad utworzeniem polskiej misji kosmicznej.

– Kilkanaście miesięcy temu Polska Agencja Kosmiczna ogłosiła nabór koncepcji na narodową misję kosmiczną. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń. Najciekawszym celem okazał się Księżyc – z jednej strony stosunkowo łatwo dostępny, ale z drugiej strony bardzo ciekawy także ze względu na plany innych agencji kosmicznych – mówił Wrochna.

Zapytany, kiedy planowane jest zakończenie przygotowań polskiej misji kosmicznej odpowiedział, że to perspektywa 10 lat.

Jak podkreślił, bazy budowane na Księżycu mają ogromne znaczenie dla badań nad całym Układem Słonecznym, bo Księżyc ma być tez bazą wypadową w kierunku Marsa. Profesor ocenił, że przed polskim przemysłem kosmicznym stoją duże możliwości.

– To już ponad 400 firm zarejestrowanych w bazie danych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), z tego kilkadziesiąt zajmujących się technologiami kosmicznymi – stwierdził.

I przypomniał, że przystąpienie Polski do ESA ponad dziesięć lat temu spowodowało szybki rozwój sektora kosmicznego. A pieniądze inwestowane w rozwój branży kosmicznej zwielokrotnią zysk.

– To już jest kilkaset milionów euro i za te pieniądze będziemy w stanie budować własne satelity, które będą służyły naszemu krajowi i będą dostarczały danych obserwacyjnych potrzebnych rolnikom, leśnikom w gospodarce przestrzennej i w różnych sytuacjach kryzysowych. Wszyscy za kilka lat będziemy z tego korzystać – nie ma wątpliwości.

Nocny wypadek na autostradzie A4

Polak w Kosmosie

Kandydatem do załogowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) jest Sławosz Uznański. W listopadzie 2022 roku został wybrany na astronautę rezerwowego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Proces rekrutacyjny trwał ponad półtora roku. Zgłosiło się do niego ponad 22,5 tys. chętnych z krajów członkowskich ESA. Polak 4 września rozpoczął szkolenie przygotowujące do udziału w misji kosmicznej.

– Jak na razie podczas przygotowań nie miałem większych problemów. Pewnie dlatego, że ta część inżynierska, to jak działają różne systemy stacji, rakietowe czy kapsuły, to po części moja specjalizacja. Przechodziłem już testy medyczne, kompetencyjne. Wracam powoli do szkoły, bo przede mną matematyka, biologia, fizyka. Ale mam nadzieję, że sobie poradzę bez większych problemów, bo zawsze lubiłem być w szkole" – powiedział. I dodał, że dla astronauty bardzo ważne jest też przygotowanie fizyczne. – W ostatnim tygodniu przechodziłem testy wydolnościowe. Dlatego muszę bardzo mocno dbać i o dietę, i o sprawność. Tym bardziej, że nie wiem jak długo potrwają przygotowania. Wiem tylko, co mnie czeka do końca miesiąca.

Lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ma się odbyć w drugiej połowie 2024 roku.