Tym razem medale wręczyli organizatorzy 48. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie, czyli największego na świecie wydarzenia dotyczącego tylko wynalazków. Wrócili z nimi dwa zespoły z Politechniki Lubelskiej.
Pierwszy prezentował cykl wynalazków dotyczących wytwarzania krzemowych ogniw fotowoltaicznych o zwiększonej sprawności. Odpowiadał za to kierownik Katedry Urządzeń Elektrycznych i Techniki Wysokich Napięć, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki prof. Paweł Węgierek oraz doktorantka mgr inż. Justyna Pastuszak. To właśnie ich rozwiązania zostały nagrodzone podwójnie.
– Otrzymaliśmy nagrodę główną targów, czyli Puchar Tajlandii za najlepszy międzynarodowy wynalazek i innowację oraz złoty medal Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, ponieważ konkurencja była duża. Warto podkreślić, że wszystkie wystawiane rozwiązania były pokazywane po raz pierwszy i są gotowe do wprowadzenia na rynek – mówi prof. Węgierek. Wynalazek pozwala na podniesienie opłacalności stosowania paneli krzemowych w instalacjach fotowoltaicznych.
Z kolei drugie wyróżnienie zgarnął projekt autorstwa prof. Janusza Sikory z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych Politechniki Lubelskiej i dra Andrzeja Puszka z Katedry Chemii Polimetów UMCS. To rozwiązanie powstało we współpracy pomiędzy obiema uczelniami i zdobyło brązowy medal oraz nagrodę indywidualną King Abdulaziz University z Arabii Saudyjskiej jako wyróżniający się wynalazek. Był nim układ uplastyczniający wytłaczarki ślimakowej, który można wykorzystać w maszynach przemysłowych.
Jak chwali się rektor uczelni, Politechnika Lubelska wg rankingu Perspektyw jest trzecią uczelnią w kraju pod względem wynalazczości. W ubiegłym roku tamtejsi naukowcy i naukowczynie otrzymali 95 decyzji o uzyskaniu patentów, a zgłosili do Urzędu Patentowego 175 wynalazków.
Zobacz zdjęcia: Korowód studencki 2023 w Lublinie
Polecany artykuł: