Politechnika Lubelska z największą liczbą patentów w kraju. Uczelnia otrzymała w 2023 roku 126 wynalazków

i

Autor: Politechnika Lubelska Politechnika Lubelska z największą liczbą patentów w kraju. Uczelnia otrzymała w 2023 roku 126 wynalazków

Edukacja

Politechnika Lubelska z największą liczbą patentów w kraju. Uczelnia otrzymała w 2023 roku 126 wynalazków

2024-05-20 12:20

Rozwiązania naukowców Politechniki Lubelskiej dotyczą prawie każdego obszaru życia. Wśród nich są m.in. zestaw z maską do peelingu skóry twarzy, butelka do szybkiego napełniania, czy tablica do czytania przez osoby niewidome. Lubelska uczelnia wg. rankingu Urzędu Patentowego wyprzedziła Politechnikę Śląską (87 patentów) i Politechnikę Poznańską (71).

- Politechnika Lubelska wypracowała przez wiele lat systemowe rozwiązania, jeżeli chodzi o komercjalizację potencjału badawczego i wiedzę naukową - mówi profesor Dariusz Czerwiński, prorektor ds. ogólnych i rozwoju PL. - Co roku staramy się to robić wielotorowo, jedną ze ścieżek jest zgłaszanie dużej liczby patentów. W skali całej tej ilości wniosków patentowych, komercjalizujemy około 10 do 15%. To nie jest źle, bo w skali całego kraju jest to około 5%. W związku z czym wspomagamy potencjał nasz komercjalizacyjny takimi rozwiązaniami jak przede wszystkim zapłacenie za ochronę patentową w pierwszym roku tejże ochrony, wspomagamy naukowców w pisaniu patentów czy przede wszystkim wychwytujemy dobre pomysły.

Lublin na szelkach. Po mieście krąży ponad 100 trolebusów

- Uważam, że istnienie uczelni akademickiej, która nie współpracuje w jakiś sposób z biznesem, przemysłem, jeżeli to są uczelnie techniczne, albo z otoczeniem społecznym, jeżeli to są uczelnie humanistyczne, trochę mija się z celem. Dlatego, że samo robienie nauki, która ma być tylko dla nauki, nie służy niczemu, jeżeli chodzi o społeczeństwo, ani rozwojowi społeczeństwa, ani rozwojowi regionu, ani rozwojowi kraju. Więc nasze rozwiązania i nasze pomysły naukowe powinny mieć przełożenie i Politechnika Lubelska stara się to robić, jeżeli chodzi o nasz region - dodaje prorektor Czerwiński.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Pierwsze takie miejsce w Lublinie. Na Sławinku mają „Nasze Miejsce”