Naukowcy i naukowczynie z Politechniki Lubelskiej wezmą na warsztat przede wszystkim ścieki szpitalne, komunalne i wody powierzchniowe. Za pomocą urządzenia mogą określić i zbadać stężenie kilkudziesięciu tysięcy związków organicznych nawet wtedy, gdy występują one w złożonych mieszaninach, a ich stężenie jest bardzo niskie.
Tandemowy spektrometr mas służy do badania cytostatyków, czyli leków stosowanych w walce z chorobami nowotworowymi, antybiotyków, wybranych hormonów w ściekach szpitalnych, komunalnych i wodach powierzchniowych.
– Tego typu sprzęt pozwala nie tylko z dużą czułością i dokładnością oznaczać zawartość badanych cząsteczek w skomplikowanych mieszaninach, ale również wiele dowiedzieć się na temat struktury związku – wyjaśnia prof. Jacek Czerwiński z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Lubelskiej.
Tandemowy spektrometr mas kosztował blisko 2,4 mln zł. Został zakupiony w ramach projektu „Centrum badawcze prośrodowiskowych i energooszczędnych materiałów oraz technologii”.
Tak 100 lat temu wyglądał Lublin!
Polecany artykuł: