Kom. Kamola podała, że od rana na drogach w województwie lubelskim mają miejsce utrudnienia spowodowane przez padający śnieg.
- Do wielu stłuczek dochodziło z powodu nieodśnieżonych samochodów – powiedziała.
Dzień pełen utrudnień
Przekazała, że policjanci od rana notują dużo zdarzeń drogowych z udziałem ciężarówek. Jako przykłady wskazała drogę krajową nr 19 w miejscowości Ciecierzyn, gdzie z powodu problemów z wjazdem na wzniesienie tworzą się korki.
Podała też, że na ul. Gęsiej w Lublinie podała TIR utknął na skrzyżowaniu, w Abramowicach Prywatnych pod Lublinem ciężarówka zsunęła się do rowu i zablokowała drogę.
- Na drogach ekspresowych ciężarówki mają problemy na podjazdach i przy zjazdach ze wzniesień – wyjaśniła policjantka.
Dyżurny Punktu Informacji Drogowej lubelskiego oddziału GDDKiA poinformował, że przed południem utrudnienia w ruchu występowały na S12 w Elizówce (utknięcie ciągnika siodłowego z naczepą na łącznicy węzła Lublin Rudnik), Panieńszczyźnie (wypadnięcie ciągnika z jezdni), na S17 w Wólce Osińskiej (utknięcie samochodu w zaspie).
Utrudnienia także były na DK-19 w miejscowości Wandzin, gdzie w śniegu zakopały się dwie ciężarówki. Zablokowany był pas ruchu w kierunku Lublina, a zator miał ok. 3 km.
Ruch wahadłowy – podał dyżurny – wprowadzono na DK-12 w miejscowości Janów między Piaskami a Chełmem, gdzie z powodu przewrócenia się ciężarówki wprowadzono ruch wahadłowy.
Jak wygląda sytuacja w regionie?
Rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie Kamil Jakubowski poinformował, że mimo intensywnych opadów śniegu w piątek o godz. 10 wszystkie drogi wojewódzkie były przejezdne, a na większości występowała zajeżdżona cienka warstwa śniegu.
Zajeżdżony śnieg z jezdnią czarną w koleinach – wskazał Jakubowski – występuje na południu Lubelszczyzny (odcinek DW 835 od Huty Turobińskiej do granicy województwa, DW 849 od Woli Obszańskiej do Zamościa, DW 858 od miejscowości Banachy do Panasówki, DW 853 od Majdanu Nowego do Tomaszowa Lubelskiego oraz DW 877 w miejscowości Naklik).
Zajeżdżony śnieg i błoto pośniegowe kierowcy napotkają na trasach w centrum i na wschodzie regionu (okolice Cycowa, Chełma, Dołhobyczowa, Hrubieszowa, Józefówki, Krasnegostawu, Łaszczowa, Werbkowic i Wojsławic oraz Fajsławic, Kamionki, Ludwina, Łęcznej, Milejowa, Niemiec, Ostrowa Lubelskiego, Rybczewic Drugich, Starego Uścimowa, Tarła, Trawnik).
Jak podał rzecznik ZDW, nawierzchnia czarna z lokalnie występującym błotem pośniegowym występuje na drogach wyjazdowych z Chełma do Białopola, Cycowa, Krasnegostawu, Sawina, Siennicy Różanej oraz na odcinku DW 822 w Świdniku, DW 839 od Rejowca do Cycowa, DW 835 od Dominowa do Huty Turobińskiej oraz z Lublina do Lubartowa (w Elizówce).
Jakubowski przekazał, że na drogach wojewódzkich pracuje 46 solarek, 17 piaskarek, 9 pługów lemieszowych oraz jeden pług wirnikowy.
Ostrzeżenie IMGW przez kolejnymi opadami
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla wszystkich powiatów w woj. lubelskim, z wyjątkiem powiatów łukowskiego i ryckiego. Występujące w piątek od godz. 3 do godz. 15 opady spowodują przyrost pokrywy śnieżnej do 10-15 cm.
IMGW wydał również ostrzeżenie drugiego stopnia przed opadami marznącego deszczu oraz mżawki powodującymi gołoledź dla południowej Lubelszczyzny. Alert obowiązuje od czwartku do godz. 20 w piątek.