Ogród Saski w Lublinie

i

Autor: JJ

wędrówki

Piesze szlaki w Lublinie. Zobacz, gdzie warto się wybrać na spacer!

2024-05-15 12:50

Lublin skrywa wiele zakamarków, klimatycznych miejsc i budowli, których widok zapiera dech w piersiach. Ale żeby się o tym przekonać, najlepiej przeprosić się z najstarszym środkiem transportu na świecie - nogami - i wybrać się na spacer. Czy wiedzieliście, jak dużo w mieście jest wytyczonych ciekawych turystycznie pieszych szlaków? Sprawdźcie!

Spis treści

  1. Szlak dźwięków miasta
  2. Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej
  3. Szlak Pamięci Żydów Lubelskich
  4. Szlak Wielokulturowy
  5. Szlak Zabytków Architektury
  6. Szlak Znanych Lublinian
  7. Szlak Pamięci: Lublin. Pamięć Zagłady
  8. Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych
  9. Szlak bł. ks. Stanisława Mysakowskiego
  10. Trasa po wybranych przykładach architektury Tadeusza Witkowskiego w Śródmieściu
  11. Awangarda i Tradycja – architektura użyteczności publicznej w II RP w Lublinie.
  12. Szlak renesansu lubelskiego

Szlak dźwięków miasta

„Szlak dźwięków miasta: śladami praw miejskich i tradycji mieszczańskich” został zrealizowany w formie nagrań audio, które można odsłuchać w aplikacji mobilnej Turystyczny Lublin. Ścieżki składają się nie tylko z historii czytanej przez lektora, ale również dźwięków w tle, które odzwierciedlają prawdopodobne odgłosy miasta w poszczególnych miejscach, przez co turysta lub mieszkaniec może poczuć klimat dawnego grodu. Poza tym szlak bazuje na lokalizacji GPS. Użytkownik aplikacji prowadzony jest do kolejnych zabytków za pośrednictwem mapy, a po dotarciu do celu jest automatycznie informowany o możliwości odsłuchania nagrania.

Szczegóły: tutaj

Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej

Lublin, leżący na dawnym szlaku pomiędzy Krakowem i Wilnem, był świadkiem wielu historycznych wydarzeń z czasów panowania dynastii Jagiellonów. Jednym z największych ich dokonań było zawarcie w 1569 r. unii polsko-litewskiej łączącej Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie. Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej ma za zadanie przybliżyć miejsca związane z tym wydarzeniem oraz upamiętnić związki miasta z jedną z najświetniejszych dynastii ówczesnej Europy.

Szczegóły: tutaj

Szlak Pamięci Żydów Lubelskich

Dzieje Żydów w Lublinie liczą blisko 600 lat i są nieco krótsze niż historia uzyskania praw miejskich. Żydzi osiedlali się w Lublinie już w 2. połowie XIV w., jednak oficjalną gminę żydowską założył rabin Jakub z Trydentu w 1475 r. Z czasem Lublin stał się symbolem żydowskiej kultury, ortodoksji, kuchni, języka hebrajskiego i jidisz oraz rozwoju nauki, z tego powodu zaczęto go nazywać Żydowskim Oxfordem i Jerozolimą Królestwa Polskiego. W celu upamiętnienia miejsc związanych z tragiczną historią społeczności żydowskiej został wyznaczony Szlak Pamięci Żydów Lubelskich. Sposobem na upamiętnienie tragicznie zmarłych żydowskich mieszkańców Lublina i ich dzielnicy jest Latarnia Pamięci znajdująca się na ul. Podwale, której światło nigdy nie gaśnie.

Szczegóły: tutaj

Szlak Wielokulturowy

W regionie lubelskim - i w samym Lublinie - przez wieki żyli obok siebie Polacy, Żydzi, Ukraińcy, a także Niemcy, Romowie, Tatarzy, Włosi oraz przedstawiciele innych narodów. Było to miejsce kulturowego spotkania Wschodu z Zachodem. Obok licznych kościołów katolickich wznoszono tu także cerkwie, synagogi i zbory różnych gałęzi reformacji. To właśnie położenie geograficzne na skraju polskich ziem etnicznych ukształtowało wielokulturowy charakter Lublina, ale też przyczyniło się do tego, że miasto stało się znaczącym ośrodkiem handlu, ulokowanym na przecięciu ważnych szlaków kupieckich.

Szczegóły: tutaj

Szlak Zabytków Architektury

Szlak Zabytków Architektury prowadzi do najważniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego miasta, którego początki sięgają VI w. Prezentowane zabytki świadczą o wyjątkowej tradycji, historii i wartości przestrzeni turystycznej miasta. Stanowiły one podstawę do uznania w 2007 r. przez Prezydenta RP centrum Lublina za Pomnik Historii. Obiektem wyjątkowej rangi jest w tej grupie Kaplica Zamkowa, która jest znakomitym przykładem przenikania się kultur Wschodu i Zachodu.

Szczegóły: tutaj

Szlak Znanych Lublinian

Szlak prowadzi do miejsc związanych z życiem i działalnością wielu osób, które zaznaczyły swoją obecność w Lublinie i regionie lubelskim. Są wśród nich rodowici mieszkańcy miasta oraz ci, których los zetknął z Lublinem w jednym lub kilku momentach życia. Są to wyznawcy różnych religii i przedstawiciele wielu narodów, które spotykały się i spotykają po dziś dzień w mieście leżącym na styku Wschodu i Zachodu. Dla większości z nich Lublin był źródłem inspiracji dla twórczości artystycznej oraz działalności naukowej i patriotycznej. Ich opowieści tworzą historię miasta, bo to ludzie właśnie kreują przez wieki miasto, jego charakter.

Szczegóły: tutaj

Szlak Pamięci: Lublin. Pamięć Zagłady

Szlak obejmuje oznaczenie granic getta na Podzamczu oraz ostatniej drogi lubelskich Żydów prowadzącej na Umschlagplatz, skąd wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu ok. 28 tysięcy osób. Na szlaku znalazły się także inne nieupamiętnione dotąd obszary, takie jak dzielnica żydowska na Wieniawie, getto na Majdanie Tatarskim oraz miejsce śmierci dzieci i ich opiekunek z ochronki.

Szczegóły: tutaj

Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Spacer „Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych” prowadzi do miejsc, w których stosowano represje wobec żołnierzy podziemia niepodległościowego. 

Spacer przygotowała Fundacja im. Kazimierza Wielkiego oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Miejski w Lublinie.

Szczegóły: tutaj

Szlak bł. ks. Stanisława Mysakowskiego

Szlak rozpoczyna się przy ul. Krężnickiej na końcowym przystanku linii autobusu nr 8, biegnie przez most na rzece Nędznicy. Wchodzi w las Rudki, przebiega przez miejsce dawnej fundacji Księdza Mysakowskiego, której świadkiem jest jedyny ocalały krzyż. Następnie idzie wzdłuż ściany lasu i bagien, by przejść przez most na rzece Bystrzycy i osiągnąć przystanek końcowy linii autubusu nr 25 na granicy dawnych Zemborzyc (obecnie Lublina) i Prawiednik.

Trasa po wybranych przykładach architektury Tadeusza Witkowskiego w Śródmieściu

Tadeusz Witkowski (1904 – 1986) był niezwykle twórczym architektem związanym przez całą swoją pracę zawodową z Lublinem, w którym zaprojektował ponad 50 budynków. O wszechstronności i wielkim talencie architekta świadczy różnorodność architektury, który tworzył, zarówno pod względem funkcji, jak i formy i stylu. Witkowski jest autorem m.in. willi, kamienic, szkół, biurowców, kościołów, obiektów handlowych, gmachów uczelnianych, budynków przemysłowych i wielu innych. Podczas swojej praktyki przyszło mu projektować w zmiennych warunkach społeczno – politycznych, czego wynikiem jest złożony obraz dorobku projektowego, składającego się z przykładów międzywojennej nowoczesności, historyzującej doktryny okresu socrealizmu i pełnego obostrzeń powojennego modernizmu.

Spacer opracowali: Marcin Semeniuk, Tomasz Smutek

Szczegóły: tutaj

Awangarda i Tradycja – architektura użyteczności publicznej w II RP w Lublinie.

W międzywojennym Lublinie wzniesiono wiele ciekawych i interesujących budynków mieszczących urzędy, banki, szkoły, instytucje kultury, itp... Są one świadectwem awansu Lublina, jako stolicy województwa i rozwijającego się ośrodka II Rzeczpospolitej. Na ich przykładzie można prześledzić ówczesne zmieniające się prądy i kierunki stylistyczne architektury lat 20 i 30 – od tradycji do nowoczesności. Początkowe nawiązywanie do tożsamościowego stylu narodowego i monumentalnego klasycyzmu akademickiego manifestujące odrodzenie polskiej państwowości ustąpiło z biegiem lat nowej formie w duchu awangardy funkcjonalistycznej, która odzwierciedlała ambicje nowoczesnego miasta.

Spacer opracowali: Marcin Semeniuk, Tomasz Smutek

Szczegóły: tutaj

Szlak renesansu lubelskiego

Szlak obejmuje 40 zabytkowych obiektów w województwie lubelskim, głównie sakralnych, posiadających wyraźne cechy charakterystyczne dla Renesansu Lubelskiego. Szlak oznakowany został za pomocą znaków drogowych oraz tablic informacyjnych umieszczonych przy samych obiektach.

Szczegóły: tutaj

Nie tylko cebularz. W Lublinie odbyło się XXV Święto Chleba