Pandemia otyłości. 90 proc. zgonów COVID-19 związanych z nadwagą [AUDIO]

i

Autor: zdj. Alina Pospischil, SPSK4 Prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek - Matuszek, szefowa kliniki endokrynologii SPSK4

Pandemia otyłości. 90 proc. zgonów COVID-19 związanych z nadwagą [AUDIO]

2021-03-08 17:02

Według raportu Światowej Organizacji Otyłości, 90 procent zgonów z powodu zakażenia koronawirusem ma związek z nadwagą. Sama otyłość wiąże się z aż 195 powikłaniami. Jest ona też szczególnie groźna dla osób z infekcją koronawirusową.

Jak wynika z raportu, w Polsce w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, liczba śmiertelnych przypadków z powodu COVID-19, wyniosła prawie 75.

Pacjent z nadwagą i otyłością jest nie tylko podatny na zakażenie, ale także na ciężki przebieg COVID-19.

- Badania pokazują, że pacjenci chorujący na otyłość mają zwykle cięższy przebieg infekcji i gorsze rokowania. Częściej niż osoby szczupłe wymagają hospitalizacji, sztucznej wentylacji, częściej są zagrożeni zgonem – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek–Matuszek, szefowa kliniki endokrynologii, diabetologii i chorób metabolicznych SPSK4 w Lublinie.

W czasie pandemii coraz więcej osób ma też problem z nadwagą. - Równocześnie z pandemią COVID-19 mamy do czynienia z pandemią otyłości. Te dwie choroby są szczególnie groźne, gdy występują jednocześnie. Kiedy słyszymy o kolejnej śmierci zakażonej osoby, która miała choroby współistniejące, często nie zdajemy sobie sprawy, że pod tym hasłem nierzadko kryją się cukrzyca, nadciśnienie czy choroby serca. U podstaw tych problemów zdrowotnych leży otyłość - dodaje prof. Matyjaszek-Matuszek.

Niewątpliwie konsekwencje kolejnych obostrzeń wpłynęły na pogorszenie kondycji Polaków. - Konieczność izolacji, stres, nawet to, że są zamknięte siłownie czy dyskoteki. To wszystko powoduje, że aktywność fizyczna jest ograniczona - tłumaczy.

Jak walczyć z nadwagą? Żadna krótkotrwała dieta nie pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów na zawsze.

- To nie działanie chwilowe, a zdrowy styl życia. Najlepsze wyniki w leczeniu nadwagi i otyłości daje dieta ubogoenergetyczna, bogatoresztkowa, z ograniczeniem tłuszczów nasyconych, szczególnie trans. Warto unikać słodkich przekąsek, fast foodów, gotowych produktów panierowanych i innej wysokoprzetworzonej żywności, a także produktów, które zawierają cukry proste: glukozę, fruktozę, sacharozę i ksylitol  - zaleca Anna Chitryń, psychodietetyczka koordynująca pracę w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia w SPSK4.

W czasie pandemii szpital przy Jaczewskiego rozpoczął leczenie otyłości. Pacjenci podczas jednodniowego pobytu edukowani są przez specjalistów.

Dobierana jest odpowiednia dieta, lek oraz zestaw ćwiczeń fizycznych. Chętni mogą skorzystać z bezpłatnych porad.

Rejestracja na spsk4.lublin.pl

- Możemy mówić o pandemii otyłości - wyjaśnia prof. Beata Matyjaszek-Matuszek z SPSK4 w Lublinie