maślanka wiązkowa

i

Autor: Wikipedia

Grzybobranie

Opieńka a maślanka wiązkowa. Nie pomyl tych grzybów! Sprawdź, jak je odróżnić

2024-09-22 16:15

Maślanka wiązkowa to trujący grzyb, który wyglądem przypomina popularną opieńkę miodową. Jak je od siebie odróżnić? Jakie są objawy zatrucia maślanką wiązkową? Dowiesz się tego z naszego artykułu! Szczegóły poniżej.

Spis treści

  1. Jak wygląda maślanka wiązkowa?
  2. Maślanka wiązkowa a opieńka miodowa. Jak je odróżnić?
  3. Zatrucie „fałszywą opieńką”. Jakie są objawy?

Maślanka wiązkowa (Hupholoma fasciculare) to trujący grzyb, który nie bez powodu zyskał między innymi takie popularne nazwy, jak np.: fałszywa opieńka, maślanka trująca, łysiczka trująca czy maślanka jadowita.

Jak wygląda maślanka wiązkowa?

Trzon maślanki wiązkowej może być wysoki na 10 cm, a jego grubość zwykle oscyluje wokół 0,5 cm. Ma żółtawy kolor z brązowymi włókienkami. Łatwo go złamać. Kapelusz „fałszywej opieńki” jest siarkowożółty i może osiągnąć średnicę 7 cm. U młodego grzyba ma on półkolisty kształt, który wraz ze wzrostem zaczyna się uwypuklać. W końcowej fazie kapelusz robi się płaski, ale pozostaje na nim niewielkie wybrzuszenie. Jego powierzchnia jest gładka, a w środku jest pomarańczowo-czerwono-brązowy lub pomarańczowo-żółty.

Maślanka wiązkowa charakteryzuje się wąskimi i gęsto występującymi blaszkami o różnej długości, które na początku są zakryte cienką osłoną oraz mają słomkowożółtą barwę; później zmieniają się na zielone i ciemno-szaro-oliwkowe, a z czasem mogą osiągać kolor ciemnobrązowy lub czarny. Miąższ maślanki wiązkowej ma jasnożółtą barwę i wydziela niewyraźny zapach.

Czy warto jeść grzyby?

Maślanka wiązkowa a opieńka miodowa. Jak je odróżnić?

Trująca maślanka wiązkowa, zwłaszcza dla początkujących grzybiarzy, może być łatwo mylona z jadalną opieńką. Skupiska obu tych grzybów spotkać można głównie na korzeniach i pniach drzew, a także w pobliżu krzewów. To co odróżnia „fałszywą opieńkę” od tej „prawdziwej” to szczegóły w wyglądzie blaszek i kapelusza. U młodej opieńki miodowej jest on stożkowaty, a wraz ze wzrostem grzyba staje się wypukły, a następnie płaski. Jego kolor zmienia się od jasnożółtego do żółtawo-brązowego. Ma gładką, matową powierzchnię, na której znajdują się ciemniejsze łuski, które u starych okazów powoli mogą zanikać.

Blaszki u opieńki miodowej, podobnie jak u maślanki wiązkowej, są cienkie i gęste, ale różnią się barwą. U jadalnego grzyba są one biało-beżowe, zaś w przypadku starszych egzemplarzy stają się żółte.

Zatrucie „fałszywą opieńką”. Jakie są objawy?

Maślanka wiązkowa znacznie różni się w smaku od opieńki. Jest grzybem, który daje gorzki, ostry posmak. ostrym, gorzkim smaku. Jej spożycie, nawet po długiej obróbce termicznej będzie prowadziło do zatrucia. Jakie są najpopularniejsze objawy takiej przypadłości? Oto one:

  • ból brzucha,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • wzdęcia.

Pamiętaj, że w przypadku, gdy nie jesteś pewny/a czy zebrane przez ciebie grzyby są gatunkiem jadalnym czy nie, to warto skorzystać z możliwości uzyskania porady w najbliższym sanepidzie.

Zobacz także: Grzyby znów w lasach w woj. lubelskim. Mamy zdjęcia!

Jadalne czy trujące? Quiz o grzybach.

Pytanie 1 z 10
Grzyb na zdjęciu to:
Pieczarka