Okulisci alarmują: pilnie potrzebny jest program lekowy w cukrzycowym obrzęku plamki [AUDIO]

2020-07-31 14:23 OM
Okulisci alarmują: pilnie potrzebny jest program lekowy w cukrzycowym obrzęku plamki
Autor: zdjęcie nadesłane, prof. Robert Rejdak

Cukrzycowy obrzęk plamki to powikłanie cukrzycy. Nie leczony może doprowadzić do utraty wzroku. Często dzieje się tak w przypadku osób młodych, które przez to przestają być zdolne do pracy. Obecnie na podanie leku refundowane przez NFZ muszą długo czekać. Program lekowy mógłby uchronić je przed kalectwem.

- Już od kilku lat apelujemy o wprowadzenie programu lekowego w cukrzycowym leczeniu plamki - mówi prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - My mamy skuteczne leczenie, ale ono zadziała tylko wtedy, jeśli odpowiednio wcześnie zostanie wprowadzone. Dostępność do tego leczenia jest utrudniona, ponieważ tego typu zabiegi są płacone z budżetu całego szpitala, także wszyscy pacjenci "konkurują" o ten budżet. Jedynym skutecznym rozwiązaniem byłby rządowy program lekowy.

Cukrzycowy obrzęk plamki może występować u pacjentów chorych na cukrzycę. Plamka siatkówki to bardzo newralgiczne miejsce. Jest niewielka, ma około 1,5 milimetra średnicy, ale jest bardzo wrażliwa na różnego rodzaju schorzenia, w tym właśnie na cukrzycę.

- Jeśli dochodzi do jej uszkodzeń nagle człowiek przestaje widzieć - mówi prof. Rejdak. - Przez to, że plamka choruje nie widzimy twarzy, druku, klawiatury komputera czy telefonu. Po prostu jesteśmy wyłączeni z życia społecznego. Dlatego musimy tak walczyć o to, żeby osoby w różnym wieku nie wypadały z tego powodu z rynku pracy, nie przechodziły na inwalidztwo, kalectwo.

Więcej na ten temat mówi prof. Robert Rejdak. Posłuchaj:

Dlatego tak bardzo potrzebny jest ten program lekowy, o który starają się okuliści.

- My policzyliśmy koszty pośrednie tego schorzenia - dodaje prof. Rejdak. - Wiemy, że w przypadku retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki wydatek roczny 100 milionów złotych z budżetu państwa na program lekowy w tej chorobie zaoszczędziłby w systemie około 3 miliardów złotych, ponieważ tyle wynoszą wszystkie koszty pośrednie, na renty dla tych osób, absencje w pracy.

W Polsce jest około 3 milionów osób chorych na cukrzycę. Milion z nich ma objawy retinopatii cukrzycowej, a około 300 tysięcy z nich to osoby z różnymi formami obrzęku cukrzycowego plamki.