Pierwsza wzmianka o Bychawie
- Okolice Bychawy były zamieszkiwane już w czasach prehistorycznych. Prawdopodobnie z IX – X wieku pochodzi grodzisko odkryte w Zdrapach, w dolinie Kosarzewki – czytamy na stronie Bychawa.pl.
Pierwsza wzmianka datowana jest na 1325 rok. Informacja ta pochodzi z dokumentów kościelnych. Wówczas wieś była siedzibą parafii pw. św. Piotra i Pawła.
W 1537 roku król Zygmunt Stary wydał kasztelanowi lwowskiem – Mikołajowi Pileckiemu h. Leliwa przywilej na założenie miasta obwarowanego i wzmocnionego zamkiem. W efekcie miasto otrzymało prawo magdeburskie, samorząd czy własne sądownictwo.
- W drugiej połowie XVII w. Bychawa stała się ośrodkiem reformacji, odbywały się synody kościoła ewangelicko – reformowanego. W jednym z nich uczestniczył młody Jan Zamoyski. Gorącym zwolennikiem kalwinizmu był ówczesny właściciel miasta – Andrzej Myszkowski h. Jastrzębiec, podczaszy, później kasztelan lubelski – dowiadujemy się z rysu historycznego miasta.
Bychawa w XX wieku
W trakcie I wojny światowej przez Bychawę przechodził kilkukrotnie front. Działania zbrojne doprowadziły zaś do znacznych zniszczeń.
- W okresie międzywojennym rozbudowano młyny i cegielnie, wybrukowano część ulic, częściowo zelektryfikowano miasto. Działały partie polityczne, organizacje paramilitarne, harcerstwo – informuje Bychawa.pl.
Nieco „łaskawsza” okazała się z kolei II wojna światowa. Działania wojenne zasadniczo ominęły miasto. Ale nie ominęły mieszkańców, którzy byli wywożeni m.in. do obozów pracy. Zimą 1942 roku zagładzie uległa 2,5 tys. żydowska społeczność Bychawy. W lipcu 1944 roku w ramach akcji „Burza” partyzanci wyzwolili miasto na kilka dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej.
Ważne daty w historii miasta:
- 1325 pierwsza wzmianka o Bychawie w kronice Jana Długosza
- 1537 Król Zygmunt Stary wystawia w Krakowie dokument nadający Bychawie status miasta założonego na prawie magdeburskim, jego pierwotna nazwa Klethne nie przyjęła się i powrócono do nazwy Bychawa
- 1795 Bychawa znalazła się pod zaborem autriackim, w ramach tzw. Galicji Zachodniej, a od 1809 roku w obrębie Księstwa Warszawskiego
- 1815 została włączona do Królestwa Kongresowego związanego z Rosją
- 1869 utraciła prawa miejskie w wyniku represji po Powstaniu Styczniowym
- 1915 okupacja austriacka Bychawy, trwająca do odzyskania niepodległości
- 1956 utworzenie powiatu w Bychawie
- 1958 przywrócenie praw miejskich
- 1975 likwidacja powiatu