"Okobus" to jest specjalny pojazd wyposażony w najnowocześniejszą w tej chwili kamerę, która wykonuje zdjęcie dna oka. Badanie trwa kilkanaście sekund i jest bezbolesne - mówi prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie. - Wygląda to tak, że pacjent wchodzi do "Okobusa", tam są bardzo dogodne warunki, żeby usiąść i zdjęcie wykonać. Następnie te zdjęcie jest przesyłane do Kliniki Okulistyki w Lublinie.
Wczesna diagnostyka cukrzycowego obrzęku plamki i odpowiednie leczenie pozwala żyć praktycznie normalnie. Natomiast nieleczona choroba może prowadzić nawet do utraty wzroku.
"Okobus" w tym tygodniu był w Lublinie, a personel został przeszkolony.
- Niebawem już planujemy wyjazd "Okobusa" do ośrodków lekarzy rodzinnych na terenie województwa lubelskiego, gdzie będą badani pacjenci z cukrzycą - dodaje prof. Rejdak. - Chorzy na cukrzycę są zagrożeni wystąpieniem cukrzycowego obrzęku plamki i często o tym nie wiedzą, że to już następuje. W tej wczesnej diagnostyce pomoże nam "Okobus", który będzie odwiedzał mniejsze i większe miejscowości w województwie lubelskim, po to żeby przyspieszyć cały proces diagnostyczny i umożliwić pacjentom wczesną terapię.
Jeżeli wystąpi podejrzenie cukrzycowego obrzęku plamki lekarz rodzinny skieruje pacjentów do Lublina na leczenie.
"Okobus" w swoją trasę wyjedzie w drugiej połowie lutego. Pierwszy przystanek będzie miał w Wysokim w powiecie lubelskim.