Ogród Saski będzie jak z bajki. W weekend startuje Festiwal Alfabet

i

Autor: zdjęcie nadesłane, Urząd Miasta Lublin

Ogród Saski będzie jak z bajki. W weekend startuje Festiwal Alfabet

2024-05-27 16:57

Tym razem B jak Brzechwa i bunt. W Lublinie startuje druga edycja Festiwalu Literatury i Rozwoju Dzieci Alfabet. Kolejny raz Ogród Saski zamieni się w świat literatury skierowany do dzieci i całych rodzin.

Lublin na szelkach. Po mieście krąży ponad 100 trolebusów

- Festiwal skupia się na społeczno-emocjonalnym rozwoju najmłodszych mieszkańców poprzez literaturę - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, wiceprezydent Lublina. - Rok temu ogłaszaliśmy Festiwal Alfabet, Festiwal Literatury dla Dzieci i wskazywaliśmy, że będziemy chcieli podążać każdą kolejną literką naszego alfabetu, otwierając przed najmłodszymi książki, pokazując jak są wartościowe w codziennym życiu. I tak jak powiedzieliśmy A w tamtym roku, tak mówimy B i oczywiście i w przenośni i dosłownie. W tym roku literka B i Brzechwa, a także bunt. To dla nas ważne, też jako dla rodziców, by poprzez książki, poprzez wartościowe pozycje rozmawiać z dziećmi o tym, co najtrudniejsze, czyli o emocjach i o tym, żeby przygotowywać ich do tego dorosłego życia.

Tym razem program festiwalu będzie oparty na twórczości i biografii Jana Brzechwy, a także na książkach, które mówią o buncie i jego znaczeniu.

- Festiwal to święto wszystkich dzieci i okazja do podążania kolejnymi literami alfabetu - mówi Alina Januszczyk, autorka i koordynatorka Festiwalu Alfabet. - Jesteśmy w Ogrodzie Saskim i chcemy, żeby to miejsce, w którym jesteśmy na te cztery dni zmieniło się w taką przestrzeń niezwykle bajkową, literacką, a pomogą nam w tym książki. W linii rozwojowej i w linii literackiej będziemy właśnie odnosić się do książek i w tej literackiej będzie Brzechwa i bardzo dużo pana Kleksa. Dzieciaki będą miały spotkania, warsztaty, które będą inspirowane tą literaturą. Kleks jest dla nas podstawową postacią inspiracji do tego, żeby tworzyć instalacje, dlatego też dzieciaki będą mogły poznać laboratorium pana Kleksa, a tam wiele różnych eksperymentów, działań multisensorycznych. Dzieciaki na pewno będą zachwycone tym, w jaki sposób my się tą literaturą bawimy, bo o to nam też chodzi, abyśmy się tą literaturą inspirowali, otaczali nią, aby ona była czymś takim dostępnym, czymś, co towarzyszy nam po prostu w rozwoju.

W trakcie festiwalu będzie można też spotkać się z autorami książek. Oprócz tego odbędą się też warsztaty dla dzieci i rodzin.

- Drugim filarem tematycznym naszego festiwalu jest ten temat rozwojowy buntu - mówi Maria Wesołowska, koordynatorka festiwalu. - Chcemy do tego buntu podejść w taki może trochę bardziej niekonwencjonalny sposób, bo kojarzy nam się to zwłaszcza jako rodzicom dosyć negatywnie. Natomiast bunt jest czymś absolutnie fantastycznym, jest kołem zamachowym zmiany, pomaga dzieciom poczuć ich sprawczość i jest też fantastycznym tematem literackim, który pojawia się w bardzo wielu książkach. W ramach festiwalu czeka nas m.in. spotkanie z panią Sylwią Hutnik, autorką książki, "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek". Będzie również spotkanie dedykowane rodzicom z panem Jarkiem Żylińskim, autorem książki "Granice dzieci i dorosłych", które też pomoże nam właśnie jako rodzicom spojrzeć na temat buntu naszych dzieci i zobaczyć w nim również wartość.

Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci Alfabet odbędzie się od 1 do 4 czerwca w Ogrodzie Saskim. Wydarzenie rozpocznie się Bajkowym Korowodem w Dniu Dziecka, który przejdzie z Placu Litewskiego do Ogrodu Saskiego.