- Tematem przewodnim będą "Rośliny o kwiatach pozornych i niepozornych" - mówi Katarzyna Skałecka z centrum prasowego UMCS - Wiosną zachwycamy się obsypanymi kwiatami magnoliami, wiśniami, jabłoniami, ale niewiele osób zauważa, jak kwitnie leszczyna, buk, owies lub pszenica. Podczas spaceru organizatorzy spróbują przybliżyć co - z botanicznego punktu widzenia - jest kwiatem, a co nim nie jest. Zwrócą także szczególną uwagę na małe kwiaty, z wyglądu niepozorne, a jednak tak ważne dla życia rośliny.
Niedzielny spacer poprowadzi dr Anna Cwener, która będzie czekała na uczestników od godz. 10:45 przy wejściu do Ogrodu Botanicznego od strony ul. Willowej. Spacer potrwa około 2 godziny, nie ma limitów, ani zapisów. Trzeba jednak zakupić ulgowy bilet wstępu do dla grupy zorganizowanej. Jego koszt to 7 złotych.
Tego samego dnia odbędą się także zajęcia Shinrin-yoku & Hanami, czyli kąpieli leśnej połączonej z piknikiem japońskim. Tematem przewodnim tego wydarzenia będzie piękno ulotnej chwili, której symbolem są rozkwitające drzewa i kwiaty.
- Spotkanie rozpocznie się kąpielą leśną – wywodzącą się z Japonii sztuką zanurzenia się wszystkimi zmysłami w leśnej/ogrodowej przestrzeni, mającą formę wolnego, kontemplacyjnego spaceru pozwalającego na nawiązanie kontaktu ze sobą oraz otaczającą naturą - dodaje Katarzyna Skałecka. - Podczas kąpieli doświadczymy poczucia relaksu, spokoju i zharmonizowania dzięki technikom oddechowym oraz pogłębionej uważności. Dzięki wszystkim ćwiczeniom, byciu bliżej siebie i bliżej natury będziemy mieć szansę doznania ichigo-ichi – tak Japończycy określają jedyny taki moment w życiu, ulotność chwili, spotkanie, które już więcej się nie powtórzy.
W trakcie drugiej części wydarzenia będzie można zobaczyć symboliczną ceremonię parzenia herbaty i oczywiście ją skosztować. Nie zabraknie także japońskich słodyczy, przekąsek i napojów, a także sushi. Zajęcia są płatne. Szczegóły znajdziecie tutaj.