Zadłużenie. Czy to wstydliwy temat?
W ciągu ostatnich trzech lat procent osób, które otwarcie przyznają, że mają zaległości finansowe waha się pomiędzy 10 a 13. Aktualnie, w 2024 roku 10 proc. społeczeństwa ma problemy finansowe. A to oznacza, że zaległości płatnicze ma około czterech milionów osób.
Jak czytamy w raporcie, od 2022 roku nieznacznie rośnie odsetek osób, które twierdzą, że zadłużenie to wstydliwa sprawa.
- W porównaniu 2022 roku do 2024 odsetek ankietowanych, którzy mają takie zdanie wzrósł o 4 punkty procentowe (z 35 do 39 proc.). Najbardziej swoich zaległości wstydzą się osoby między 35. a 44. rokiem życia. Co druga z nich niechętnie mówi o swoich długach. Tylko co czwarty Polak uważa, że posiadanie długów nie jest powodem do wstydu – czytamy w raporcie.
- Wstyd z powodu zadłużenia może pogłębiać stres i utrudniać podjęcie działań zmierzających do rozwiązania problemu. Ważna jest rozmowa o nim z bliskimi, którzy mogą nas wesprzeć w znalezieniu rozwiązania, czy udzielić wsparcia. Jednak jeszcze ważniejsza jest rozmowa o swoich zaległościach z wierzycielami i próba ustalenia warunków ich spłaty – komentuje Agnieszka Salach, rzeczniczka prasowa KRUK S.A.
ZOBACZ TAKŻE: Tu jest jedno z najstarszych sanktuariów w Polsce. Kodeń na archiwalnych zdjęciach
Zadłużenie mieszkańców na Lubelszczyźnie. Jakie są powody?
Z raportu wynika, że w woj. lubelskim odsetek osób, które mają zaległe należności do spłaty wynosi 8 proc. Jakie są ich powody?
- Do najczęściej zgłaszanych powodów zadłużenia należą: 1) czynsz za mieszkanie: 40 proc.: 2) kredyt gotówkowy w banku: 20 proc.; 3) pożyczka u znajomych lub rodziny: 20 proc.- czytamy w raporcie.
Grupa KRUK przeprowadziła również ankietę dotyczącą finansów wśród mieszkańców naszego regionu. Aż 37 proc. ankietowanych odczuwa potrzebę zwiększenia swojej wiedzy w zarządzaniu finansami i budżetem domowym.
Na pytanie, na kim powinien spoczywać obowiązek edukacji w tym zakresie, aż 69 proc. ankietowanych uważa, że każdy powinien o zadbać o to we własnym zakresie.
Z kolei 53 proc. osób, które wzięło udział w ankiecie ocenia swoją obecną sytuację finansową jako „średnią”.