Odbyła się Gala Produktów Tradycyjnych Województwa Lubelskiego. Kolejne wyroby z regionu trafiły na wyjątkowe listę

i

Autor: Arkadiusz Więsek Odbyła się Gala Produktów Tradycyjnych Województwa Lubelskiego. Kolejne wyroby z regionu trafiły na wyjątkowe listę

Żywność

Odbyła się Gala Produktów Tradycyjnych Województwa Lubelskiego. Kolejne wyroby z regionu trafiły na wyjątkową listę

2024-12-10 14:31

Wydarzenie jest okazją do promocji potraw i tradycyjnych specjałów, które są związane z Lubelszczyzną. W trakcie dzisiejszej(10.12) Gali, wicemarszałek Marek Wojciechowski wręczył 11 laurów promocyjnych i dyplomy dla tych producentów, którzy wpisali najwięcej wyrobów na Listę Produktów Tradycyjnych.

Nasze województwo jest liderem pod względem liczby potraw wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych.

Łącznie mamy 273 produkty tradycyjne w województwie lubelskim. Jesteśmy na pierwszym miejscu w kraju, żeby była jasność. Jest to nasza duma, bo województwo lubelskie rolnictwem, przetwórstwem i zdrową żywnością stoi i to potwierdzamy. Dzisiaj od tej strony praktycznej pokazujemy, że jesteśmy potęgą, jesteśmy z tego dumni, będziemy to promować, będziemy pokazywać to, co mamy najlepsze i mam nadzieję, że nasze działania będą cały czas przynosić oczekiwane efekty przede wszystkim przez mieszkańców, bo mieszkańcy oczekują od nas żywności najwyższej jakości i my będziemy im to oferować. Oprócz tego, że są to produkty tradycyjne, czyli te, które mają co najmniej tradycję 25 lat wytwarzania, to one są oczywiście również jakościowo bardzo dobre - mówi Marek Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Niecodzienne i piękne...Targi Rękodzieła odbyły się w Lublinie

Wyróżniony został m.in. placek drożdżowy z kruszonką, który przygotowała Paulina Celej z Restauracji Stary Młyn w Bełżycach.

Jest to taki prosty placek drożdżowy z kruszonką, które wypiekały nasze prababcie i nawet jeszcze dalsi dziadkowie. Składa się z podstawowych produktów. Mąka, jajka, cukier, woda i masło. Jest naprawdę delikatny, maślany, przypominający smak dzieciństwa, nie tylko mojego, ale tak naprawdę dzieciństwa naszych rodziców i dziadków, gdzie się siedziało przy piecu i te placki były pieczone jeszcze w piecach chlebowych i były po prostu podawane w prostocie z masłem lub z powidłami. Z tej prostoty słynie nasza restauracja i wielu ludzi nie może sobie wyobrazić tego, że z trzech podstawowych lub czterech produktów można stworzyć potrawę, która będzie wyjątkowa, niepowtarzalna - mówi Paulina Celej, szef kuchni Restauracji Stary Młyn w Bełżycach.

O tym jak wygląda proces dołączenia potrawy do listy opowiedziała nam Anna Mróz, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich "Wszyscy Razem" z Równianek, która przygotowała m.in. piróg z cebulą, ziemniakami i białym serem i placki z blachy(podpłomyki, fajerczaki).

To nie tylko gotowanie, ale również praca historyczna, gdzie odwiedzam biblioteki w swoim powiecie, archiwa, dokumentuję to, a potem opisuję fragmenty, które dotyczą danego produktu, robię zdjęcia i przesyłam tutaj do Urzędu Marszałkowskiego. Jak coś trzeba poprawić, to poprawiam i pięknie układa mi się tutaj praca z Urzędem. Bardzo miło to wspominam. Opracowałam w sumie pięć swoich produktów. Czekam jeszcze z resztą na dokumentację, bo póki co mam dwa certyfikaty właśnie na piróg i placki, które dzisiaj przedstawiam. Ale to tak z czasem muszę sobie poświęcić trochę czasu, żeby to wszystko dokończyć i skompletować - opowiada Anna Mróz.

Wśród producentów, którzy wpisali najwięcej własnych wyrobów na Listę Produktów Tradycyjnych znaleźli się m.in. Gospodarstwo Rybackie Bełżec, Cukiernia Staropolska z Lublina oraz Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej – Pracownia Kulinariów Regionalnych w Perkowicach.

Lublin Radio ESKA Google News

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Dzieciaki w szpitalu już nie będą się nudziły. Mają nowe świetlice