Konfiskata jest nakładana obligatoryjnie, gdy kierowca miał 1,5 promila alkoholu w organizmie (lub więcej), a także jeśli kierowca spowodował wypadek i miał ponad 1 promil alkoholu.
- Od początku wejścia przepisów w życie zabezpieczyliśmy 402 samochody na terenie województwa lubelskiego, jeżeli chodzi o tych nietrzeźwych kierujących, którzy kwalifikowali się na ten przepis, a więc ci, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy, albo ci, którzy mieli więcej niż półtora promila i kierowali samochodem. 40 samochodów pozostaje na parkingach jako samochody zabezpieczone, natomiast pozostałe auta zostały przekazane osobie wskazanej i tam są zabezpieczone. Dalszą decyzję co do samochodu, czy zostanie on sprzedany, skonfiskowany w jakiś inny sposób, podejmuje już sąd - mówi nadkomisarz Andrzej Fijołek, rzecznik lubelskiej policji.
Tzw. osobą zaufaną, która może odebrać skonfiskowane auto, najczęściej jest ktoś z rodziny. Taka osoba jest zobowiązana do tego, żeby na każde wezwanie policji czy sądu okazać ten samochód. Nie może go sprzedać, a także przekazywać osobie nieupoważnionej.
Zobaczcie też naszą galerię zdjęć: Mural z Aleksandrą Mirosław jest już zaktualizowany. Olimpijka z autorem projektu wymalowała rekord świata