Od marca policja nietrzeźwemu kierowcy może skonfiskować samochód. Ile takich przypadków w Lubelskiem?

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/Pexels

policyjne statystyki

Od marca policja nietrzeźwemu kierowcy może skonfiskować samochód. Ile takich przypadków w Lubelskiem?

2024-10-09 15:23

Ponad 400 kierowców w województwie lubelskim musiało pożegnać się ze swoim autem. Właśnie tylu nietrzeźwych kierowców, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek lub mieli co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, złapała lubelska policja od 14 marca. To wtedy weszły w życie przepisy, które pozwalają na konfiskatę samochodów.

Eska Lublin i szpital w Świdniku pomagają powodzianom. Dary już wyruszyły w drogę!

Konfiskata jest nakładana obligatoryjnie, gdy kierowca miał 1,5 promila alkoholu w organizmie (lub więcej), a także jeśli kierowca spowodował wypadek i miał ponad 1 promil alkoholu.

- Od początku wejścia przepisów w życie zabezpieczyliśmy 402 samochody na terenie województwa lubelskiego, jeżeli chodzi o tych nietrzeźwych kierujących, którzy kwalifikowali się na ten przepis, a więc ci, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy, albo ci, którzy mieli więcej niż półtora promila i kierowali samochodem. 40 samochodów pozostaje na parkingach jako samochody zabezpieczone, natomiast pozostałe auta zostały przekazane osobie wskazanej i tam są zabezpieczone. Dalszą decyzję co do samochodu, czy zostanie on sprzedany, skonfiskowany w jakiś inny sposób, podejmuje już sąd - mówi nadkomisarz Andrzej Fijołek, rzecznik lubelskiej policji.

Tzw. osobą zaufaną, która może odebrać skonfiskowane auto, najczęściej jest ktoś z rodziny. Taka osoba jest zobowiązana do tego, żeby na każde wezwanie policji czy sądu okazać ten samochód. Nie może go sprzedać, a także przekazywać osobie nieupoważnionej.

Zobaczcie też naszą galerię zdjęć: Mural z Aleksandrą Mirosław jest już zaktualizowany. Olimpijka z autorem projektu wymalowała rekord świata