- Nauczyciel musi też dać uczniom i rodzicom możliwość pewnych konsultacji - mówi Teresa Misiuk, Kurator Oświaty w Lublinie. - Nie może się ta zdalna nauka ograniczyć tylko do tego, że nauczyciel prześle uczniowi temat, który jest realizowany, wskaże mu materiały, z którymi powinien się zapoznać, poleci mu wykonanie jakiś zadań, ćwiczeń i później tylko sprawdzi tę wiedzę. Musi też dać możliwość uczniowi zadania pytań, bo przecież nie wszystkie treści może samodzielnie zrozumieć.
To dyrektor danej szkoły w porozumieniu z nauczycielami i rodzicami ustala tryb nauczania.
- Te rozporządzenie dało bardzo dużą autonomię każdej ze szkół - dodaje Misiuk. - Nauczyciel może modyfikować program nauczania, czyli ma możliwość wyboru tych treści z podstawy nauczania, które są możliwe do zorganizowania i poprowadzenia w taki zdalny sposób.
Jak powiedziała nam Lubelska Kurator Oświaty we wsparcie szkół i uczniów czynnie włączają się lokalne samorządy. Pomagają wyposażyć w sprzęt tych uczniów, którzy nie mają własnego komputera - wypożyczają im szkolny sprzęt bądź też udostępniają laptopy, które w danym samorządzie nie są aktualnie potrzebne.
A co z próbnymi egzaminami ósmoklasistów i próbnymi maturami?
- Będą one przeprowadzane z wykorzystaniem zdalnej formy - mówi Misiuk.
Próbny egzamin ósmoklasisty ma odbyć się w dniach od 30 marca do 1 kwietnia, natomiast próbna matura od 2 do 8 kwietnia.