Wyjątkowa wystawa, która zagościła w USK nr 4 w Lublinie, pokazuje nam zarówno portrety ludzi, którzy zmagają się z chorobą, jak i osoby, które się chorymi opiekują. Choć tworzące ją elementy dotyczą różnych jednostek chorobowych, to wszystkie obrazują rolę wsparcia żywieniowego w procesie terapii i rekonwalescencji. Zanim ekspozycja trafiła do Lublina, można ją było podziwiać w Sejmie podczas inauguracji działalności Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego, przy czym uzyskała również honorowy patronat ministry zdrowia Izabeli Leszczyny oraz wicemarszałkini Sejmu Moniki Wielichowskiej.
– Leczenie żywieniowe to ważny dla mnie temat, ponieważ od ponad 15 lat jestem żywiony dojelitowo w związku z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Mam świadomość, że nie byłbym dzisiaj w tym miejscu mojego życia, gdyby nie wsparcie żywieniowe przez te kilkanaście lat. Chciałbym się przyczynić do poprawy sytuacji polskich pacjentów ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi. Temu ma służyć sama wystawa i temu poświęcone są prace zespołu – mówi Adrian Witczak, poseł na Sejm RP i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego, a jednocześnie jeden z bohaterów wystawy. – Jednym z kluczowych tematów, który wielokrotnie wybrzmiał w wypowiedziach gości pierwszego posiedzenia Zespołu była potrzeba uwzględnienia leczenia żywieniowego w szerszym zakresie w programie studiów medycznych. Uniwersytet Medyczny w Lublinie uwzględnił ten obszar w swoim sylabusie już w roku akademickim 2022/2023 jako efekt współpracy z Fundacją Nutricia i stanowi to dobry przykład dla innych uczelni.
– Na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie przykładamy dużą wagę do leczenia żywieniowego, a nasi studenci mają obowiązkowe zajęcia w tym zakresie. Historie i portrety pacjentów oraz ich opiekunów pokazane w ramach wystawy wyraźnie świadczą o tym, jak dużą rolę w procesie leczenia i rekonwalescencji ma wsparcie żywieniowe, wsparcie, które zapewniać będą m.in. przyszli absolwenci naszej uczelni – mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Jak się okazuje, dla pacjentów kluczowa jest przesiewowa ocena stanu odżywienia, dzięki której możliwe jest wdrożenie interwencji żywieniowej odpowiednio wcześnie.
– Od wielu lat edukujemy na temat roli żywienia, chcemy podnosić świadomość problemu niedożywienia w chorobie wśród społeczeństwa, ale także w środowisku medycznym. Dane wskazują, że aż 85 proc. studentów oraz lekarzy pracujących w szpitalach w Polsce nie byłoby w stanie samodzielnie zainicjować i poprowadzić interwencji żywieniowej. Odpowiedzią na potrzebę edukacji przyszłej kadry medycznej jest projekt: „Kierunek – żywienie medyczne. Program edukacyjny Fundacji Nutricia dla przyszłych pracowników ochrony zdrowia”. Współpracujemy obecnie z pięcioma uczelniami medycznymi (w tym Uniwersytetem Medycznym w Lublinie – przyp. red.), na których kształci się łącznie 14 tys. osób, lecz nasze ambicje sięgają jeszcze dalej. Chcielibyśmy rozszerzyć projekt, tak, by studenci wszystkich uczelni medycznych mieli dostęp do wiedzy z zakresu żywienia – podkreśla Anna Cywińska, prezes zarządu Fundacji Nutricia.
W Poradni Leczenia Żywieniowego przy Klinicznym Oddziale Chirurgii Ogólnej i Leczenia Żywieniowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie rocznie leczonych jest około 1,5 tys. osób, zaś 350 pacjentów objęto leczeniem stałym.
Wystawę „Oblicza wsparcia w chorobie” w holu USK nr 4 w Lublinie można oglądać jeszcze do 20 maja. Ekspozycja powstała w ramach wspólnego projektu realizowanego przez Parlamentarny Zespół ds. Leczenia Żywieniowego i Fundację Nutricia, a jej realizację w Lublinie wsparło Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego.
Zobacz także: Zjedli posiłek przy wspólnym stole, który był najdłuższy na świecie. Połączył miasta oddalone od siebie o ponad 600 km